Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego wymaga odpowiedniego podejścia oraz obszernej wiedzy na temat anatomii i procesów zachodzących w organizmie człowieka. Z doświadczenia wiemy jak maksymalnie skrócić czas powrotu do pełnej sprawności po takim urazie.
Staw skokowy pierwotnie miał być przez 3 tygodnie usztywniony w bucie ortezie. Jednak postanowiliśmy nie przychylić się do decyzji o noszeniu ortezy i ściągnąć ją permanentnie na pierwszym spotkaniu terapeutycznym (5 dni po skręceniu stawu skokowego). Była to trafna decyzja, gdyż po pierwszym spotkaniu udało się poprawić chód i sprawić żeby był zupełnie bezbolesny. Zniknęła również większa część obrzęku.
Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego
Cały zamysł leczenia schorzeń układu ruchu opiera się na rozumieniu zmian globalnych jakie schorzenie, czy ostre czy przewlekłe, ze sobą niesie. Uszkodzenie tkanek miękkich stawu to na pozór lokalny problem opatrzony krwiakiem, stanem zapalnym, obrzękiem, ograniczeniem ruchu oraz bólem. Nic jednak bardziej mylnego – całe nasze ciało odpowiednio reaguje na traumę, która właśnie dostała się a w nasz układ ciągów powięziowych i skomplikowanych programów układu pozapiramidowego. Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego opiera się więc na lokalnym leczeniu tkanek, które uległy traumie oraz odległych miejsc, w których nastąpiła zmiana nie pozwalająca naszemu organizmowi o tej traumie zapomnieć. Podsumowując: wykonujemy restart wielu regulatorów, aby nakierować nasze ciało na „tryb leczenie”.
Po wykonaniu całego arsenału technik leczących tkanki oraz technik leczących ustrój należy przeprowadzić kolejny etap, czyli leczenie ruchem. Niezwykle istotną rzeczą jest pomoc nieskończonej sieci powięziowej w formowaniu blizny po takim urazie. Blizna, aby miała odpowiednią jakość musi być stymulowana ruchem oraz terapią manualną. Wtedy to włókna kolagenowe powstające podczas ,, łatania dziury’’ układają się w odpowiedniej orientacji zapewniając lepszą funkcję stabilizującą. Fizjoterapia nie kończy się na zlikwidowaniu bólu, obrzęku i przywróceniu ruchomości. Należy później, poprzez odpowiednie ćwiczenia, ponownie „wgrać oprogramowanie” do obsługi tego stawu. Należy również zaktualizować sterowniki, które sprawiają, że staw jest odpowiednio stabilny oraz posiada odpowiednie tempo aktywacji stabilizatorów na niestabilnym podłożu.
Jak szybko wyleczyć skręconą kostkę?
Wraz z pacjentem, w ciągu 3 wizyt osiągnęliśmy poniższy efekt:
Oj.. poważna kontuzja..
Mam nadzieję, że nigdy mi się coś takiego nie przytrafi.
Ja już 7 dzień cierpie, napiszę jedno dlaczego mnie to spotkało na prostej drodze podczas biegu….