Kinezyterapia w Centrum Fizjoterapeuty to bardzo ważny element rehabilitacji, który pomaga pacjentom dojść do sprawności po urazach stawów. Lato to czas, w którym często dochodzi do skręceń stawu kolanowego oraz stawu skokowego. Zgodnie z bardzo mądrym powiedzeniem ,,ciało uszkadza się w ruchu oraz leczy się w ruchu’’ stosujemy profesjonalne leczenie ruchem (kinezyterapię) w całym procesie leczenia.
Mimo wygojenia się tkanek miękkich okołostawowych po urazie, częstym problemem jest funkcjonalny problem w stawie i brak odpowiedniej kontroli nerwowo-mięśniowej poprzez zakłócenia propriocepcji np. przy uszkodzeniu struktur troczkowych stawu. Propriocepcja jest zmysłem podświadomego czucia danego odcinka ciała oraz jego ułożenia, napięcia i korelacji z innymi częściami ciała w ruchu.
Kinezyterapia – ćwiczenia stabilizacyjne
Ćwiczenia stabilizacyjne mają za zadanie odtworzyć naturalny program ruchu sterowany z poziomu układu pozapiramidowego. Dlatego, poza najpopularniejszymi ćwiczeniami stabilizacyjnymi typu plank (deska) przodem, bokiem, tyłem, w trening wplatamy wykroki oparte na pierwotnych wzorcach ruchu. Jeśli do tego dołoży się ćwiczenia jednonóż z ćwiczeniami jednorącz, tworzy nam to najbardziej efektywny zestaw ćwiczeń mający na celu poprawę stabilizacji. Przez stabilizację rozumiemy umiejętność zachowania ciągu ruchu w różnych warunkach podłoża i obciążeń.
Tego rodzaju ćwiczenia pomagają pacjentom przywrócić sprawność motoryczną. Znajdują on zastosowanie w takich sportach jak piłka nożna, siatkówka czy rugby. Staramy się żeby już od pierwszych dni rehabilitacji włączyć w usprawnianiu elementy docelowej dyscypliny sportowej. Specyfikacja dyscypliny wiąże się z rodzajem wysiłku do jakiego dana osoba musi być przygotowywana np. biegi ze zmianami kierunku, trening plyometryczny oraz ćwiczenia siłowo-szybkościowe z zachowaniem pełnej stabilności.
Planując wysiłek musimy mieć świadomość, że trening po uszkodzeniach tkanek miękkich i rekonstrukcjach więzadeł krzyżowych to proces. Ma on za zadanie zrekalibrować cały układ ruchu i dostosować do nowych warunków pracy powięzi uszkodzonej okolicy, prowadząc aż do pełnej regeneracji.
Zostaw komentarz