Rehabilitacja po złamaniu ręki u dziecka przebiega dużo szybciej, niż ma to miejsce w przypadku pacjentów dorosłych. Wszystko przez to, że młody organizm regeneruje się w krótszym czasie. Wciąż znajduje się w fazie wzrostu i rozwoju, w przebiegu czego miejsce ma przewaga procesów anabolicznych nad katabolicznymi.

Rehabilitacja po złamaniu ręki u dziecka

Ryc.1. Zdjęcie RTG jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, który zgłosił się na rehabilitację po złamaniu ręki u dziecka.

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu ręki u dziecka?

Rehabilitacja po złamaniu ręki u dziecka może przebiegać na wiele sposobów. Wszystko zależy od rodzaju złamania (złamanie otwarte, złamanie zamknięte, złamanie z przemieszczeniem, złamanie powikłane) oraz jego dokładnej lokalizacji. Jeśli jest to konieczne, chirurg ortopeda nastawia złamanie w taki sposób, aby odłamy znajdowały się we właściwej pozycji. Następnie ręka umieszczana jest w opatrunku gipsowym, aby zapewnić kończynie optymalne warunki do gojenia się i zrastania. Po upływie około 4 tygodni gips jest zdejmowany (1-2 tygodnie szybciej, niż u większości pacjentów dorosłych), co poprzedza wykonanie badania RTG, aby potwierdzić utworzenie się pełnowartościowego zrostu kostnego.

To idealny moment na wdrożenie rehabilitacji, czym zajmuje się fizjoterapeuta ortopedyczny (rzadziej fizjoterapeuta dziecięcy, którego obszarem zainteresowania jest głównie pomoc w prawidłowym rozwoju, regulacji napięcia mięśniowego czy leczenie wad postawy).

Na samym początku rehabilitacji po złamaniu ręki u dziecka dąży się do tego, aby przywrócić pełny zakres ruchomości w stawach, które objęte były opatrunkiem gipsowym. Będą one zesztywniałe, co wymaga terapii tkanek miękkich (np. masaż poprzeczny, masaż funkcyjny, masaż tkanek głębokich, poizometryczna relaksacja mięśni) oraz terapii manualnej (mobilizacja, manipulacja stawów). Fizjoterapeuta musi pamiętać o delikatności wdrożonych działań, ponieważ dzieci to specyficzna grupa pacjentów wymagająca cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Następnie dąży się do wzmocnienia mięśni kończyny. Jednak jak wspomniano wcześniej, dzieci bardzo szybko odzyskują pełną sprawność, a długotrwała rehabilitacja wzmacniająca nie jest potrzebna.

Urozmaicenie rehabilitacji po złamaniu ręki u dziecka

Ważne, aby część wizyty u fizjoterapeuty przebiegała w formie zabawy. Dzięki temu dziecko nie będzie odczuwało niepokoju i stresu, sumiennie przykładając się do zaleconych zadań domowych. Przykładowo, jeśli w późniejszych fazach rehabilitacji można wdrożyć do niej zabawę w turlanie piłki z pozycji na czworaka. W momencie próby odtrącenia piłki pacjent znajduje się na kolanach i raz na jednej, a raz na drugiej dłoni, co wzmacnia mięśnie kończyn górnych i stabilizację centralną ciała. Aby urozmaicić wizytę, można również zastosować zabawne, kolorowe taśmy do kinesiotapingu, które jednocześnie spełniają funkcję praktyczną. Stabilizują staw, działają przeciwobrzękowo, poprawiają krążenie krwi i inne.

Ile trwa rehabilitacja po złamaniu ręki u dziecka?

Rehabilitacja po niepowikłanym złamaniu kości ręki u osoby dorosłej trwa średnio pół roku, choć w zależności od ogólnego stanu zdrowia i sprawności może przedłużyć się do 8 miesięcy. Z kolei w przypadku dziecka, czas ten jest zazwyczaj krótszy o około 2 miesiące. Należy pamiętać, że na wydłużenie okresu rehabilitacji wpływa przemieszczenie złamania oraz towarzyszące temu uszkodzenie tkanek miękkich i struktur nerwowych. W przypadku dzieci tak poważne złamania są jednak rzadkością.

Rehabilitacja po złamaniu ręki u dziecka – wskazania

Niektórzy rodzice twierdzą, że jeśli gips zostanie zdjęty, a lekarz ortopeda powie, że nie ma żadnych powikłań i złamanie zagoiło się dobrze, rehabilitacja nie jest konieczna. Należy jednak wiedzieć, że to element konieczny do prawidłowego funkcjonowania dziecka w przyszłości i szybszego powrotu do pełnej sprawności. Unikanie rehabilitacji może skutkować wytworzeniem się zrostów w obrębie stawu i torebki stawowej, które będą ograniczać ruchomość ręki i w przyszłości generować dolegliwości bólowe. Dziecko może stać się mniej sprawne manualnie, co wpłynie negatywnie na jego ogólny rozwój. Wymagane są przynajmniej pierwsze wizyty, które pozwolą przywrócić ruchomość ręki i na których rodzice otrzymają szczegółowy instruktaż działań domowych.

Po konsultacji lekarskiej, zaleca się również odpowiednio dobraną suplementację w celu wspomagania m.in. zrostu kostnego i dalszego, prawidłowego wzrostu. Do tego rodzaju produktów zalicza się takie jak np.:

Umów wizytę w Centrum Fizjoterapeuty