Rehabilitacja

Rehabilitacja (szczególnie ta nowoczesna i skuteczna) jest jednym z najważniejszych elementów szybkiego powrotu do zdrowia i sprawności. Każdy jej etap powinien być starannie, indywidualnie dobrany do potrzeb pacjenta oraz jego stanu zdrowia. Jeżeli interesuje Cię rehabilitacja we Wrocławiu, w naszym Centrum Fizjoterapeuty znajdziesz fachową, rzetelną pomoc doświadczonych specjalistów, których umiejętności i doświadczenie zdobyte podczas studiów, praktyki zawodowej i szkoleń potwierdzone zostały certyfikatami, a także docenione przez pacjentów pozytywnymi opiniami.

Na czym polega rehabilitacja?

Rehabilitacja jest dziedziną medycyny polegającą na diagnozowaniu i leczeniu wszelkich problemów związanych z narządem ruchu (i nie tylko, ponieważ w dzisiejszych czasach prężnie rozwija się fizjoterapia uroginekologiczna, fizjoterapia dziecięca, fizjoterapia neurologiczna, fizjoterapia stomatologiczna i wiele innych jej działów). Składa się z części diagnostycznej oraz terapeutycznej. W ciągu jednej wizyty fizjoterapeuta jest w stanie dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta i wdrożyć wstępną terapię.

Rehabilitacja polega na dokładnej analizie poszczególnych elementów ciała pacjenta, wskazaniu jego części, która nie pracuje w tej integralnej całości, a następnie przywróceniu jej sprawności za pomocą szeregu technik fizjoterapeutycznych m.im. terapia manualna, masaż (różnego rodzaju), kinezyterapia, terapeutyczny trening medyczny i inne.

Kompleksowa rehabilitacja we Wrocławiu

Kompleksowa rehabilitacja składa się z wielu elementów, których połączenie zapewnia najlepszą opiekę:

 • wywiad zdrowotny – na jego podstawie ocenia się charakter i zaawansowanie problemu pacjenta, wyznacza cele terapeutyczne oraz szuka dokładnej przyczyny dolegliwości. Dzięki szczegółowej rozmowie, fizjoterapeuta zyskuje pewność co do dalszych, planowanych czynności. Dzięki temu efekty leczenia są szybkie i trwałe, a cały proces przebiega bezpiecznie;
 • ocena badań obrazowych i laboratoryjnych – jeśli pacjent posiada wcześniej wykonane badania (USG, RTG, TK, MRI i inne), warto zabrać je ze sobą na wizytę u fizjoterapeuty. Pomogą one w zaplanowaniu celowanej, indywidualnie dobranej terapii;
 • badanie pacjenta – fizjoterapeuta przeprowadza również własne badanie pacjenta. W jego skład wchodzi m.in. oglądanie postawy ciała, ocena siły mięśniowej, napięcia mięśniowego i zakresu ruchomości stawów, a także wykonanie testów funkcjonalnych. Dzięki testom funkcjonalnym można ocenić uszkodzenia tkanek z dokładnością do jednego mięśnia lub konkretnego segmentu kręgosłupa;
 • terapia właściwa– składająca się z wielu części, zawsze dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Ogólnie przyjęło się, że na fizjoterapię składają się 3 elementy: fizykoterapia, masaż oraz kinezyterapia. W praktyce jednak przywracanie sprawności jest znacznie bardziej rozbudowane. W ramach terapii opracowuje się tkanki miękkie stosując terapię manualną, masaże (masaż funkcyjny, masaż poprzeczny, masaż tkanek głębokich), terapię punktów spustowych, suche igłowanie (igłoterapia), terapię narzędziową, terapię bańkami chińskimi i wiele więcej. Uzupełnieniem jest kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne. Jeśli jest to konieczne, po opracowaniu tkanek miękkich przystępuje się do mobilizacji i manipulacji stawowych. Na koniec wprowadzane są ćwiczenia. Każdy pacjent otrzymuje zalecenia do domu, aby samodzielnie pracować nad swoim problemem między kolejnymi wizytami.

Rehabilitacja – wskazania

Ważnym elementem rehabilitacji jest fizjoterapia przedoperacyjna i fizjoterapia pooperacyjna. Korzystają z niej wszyscy pacjenci, którzy przygotowują się do planowanych zabiegów (np. artroskopia stawu kolanowego, operacja kręgosłupa), a także którzy już ją przebyli, aby szybko wrócić do pełnej sprawności. Wśród istotnych wskazań znajdują się również wszelkie problemy związane z narządem ruchu:

 • ból kręgosłupa,
 • ból pleców;
 • bóle stawów;
 • sztywność stawów;
 • kontuzje kości i stawów – złamania, skręcenia, zwichnięcia;
 • kontuzje tkanek miękkich – naderwanie lub zerwanie ścięgna Achillesa, zerwanie głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia, zerwanie więzadła ACL;
 • uszkodzenie stożka rotatorów;
 • przykurcze mięśniowe;
 • bóle mięśni;
 • dyskopatia;
 • rwa kulszowa, rwa udowa, rwa ramienna;
 • bark zamrożony;
 • chondromalacja rzepki;
 • kolano skoczka, kolano biegacza;
 • łokieć tenisisty, łokieć golfisty;
 • zespół cieśni nadgarstka.

Rehabilitacja jest wskazana także przy innych problemach, takich jak:

 • bruksizm;
 • obecność blizn po operacjach i urazach;
 • nietrzymanie moczu;
 • ból stawów skroniowo-żuchwowych;
 • zaburzenia równowagi;
 • amputacje;
 • napięciowe bóle głowy;
 • choroba lokomocyjna;
 • rozejście mięśnia prostego brzucha;
 • bolesne miesiączkowanie.

I wiele innych. Mówi się wręcz, że nie ma problemu zdrowotnego, przy którym rehabilitacja nie mogłaby pomóc. Dlatego warto zdecydować się na tę bezpieczną i niezwykle skuteczną formę leczenia.

Rehabilitacja w Centrum Fizjoterapeuty

Współczesna wiedza na temat anatomii i zależności napięć w ciele człowieka pozwala nie tylko skutecznie zapobiegać kontuzjom, ale też efektywnie im przeciwdziałać. Fizjoterapeuci w naszym Centrum Fizjoterapeuty używają najnowszych i najskuteczniejszych metod terapeutycznych, co przekłada się na szybki i bezpieczny powrót do pełnej sprawności w najkrótszym czasie.

Opinie o naszym Centrum Fizjoterapeuty

Artur Jacewicz
Artur Jacewicz
2023-12-18
Pełen profesjonalizm, polecam !
Ma Ja
Ma Ja
2023-11-06
Najlepsi specjaliści fizjoterapii, z jakimi miałam do czynienia. Pełen profesjonalizm, empatyczne podejście do pacjenta, ogrom wiedzy, a co najważniejsze - leczenie przynoszące efekty. Szczerze polecam to miejsce!
Phillip Lech
Phillip Lech
2023-11-06
Polecam! Profesjonalna, fachowa i przede wszystkim skuteczna pomoc rehabilitacji. Jeśli szukasz dobrego fizjoterapeuty - lepszego miejsca nie znajdziesz 👍🏼 polecam Pana Kamila, który pomógł mi wrócić do sprawności po ciężkim wypadku.
Iza K.
Iza K.
2023-10-05
Fantastyczna Pani fizjoterapeutka. Już na pierwszej wizycie odczułam ulgę
Izabela Traczyk
Izabela Traczyk
2023-09-11
Bardzo polecam to miejsce, najlepsze do fizjoterapii w całym mieście! Dzięki Pani Małgorzacie w końcu mogę swobodnie się poruszać, jestem pod wrażeniem Jej profesjonalizmu. Z pełnym zaangażowaniem przyjrzała się mojemu schorzeniu. A do tego przemiła Pani na recepcji!
Kasia Owczarek
Kasia Owczarek
2023-06-27
Konsultacja z 3-latka - wszystko przebiegało bardzo gładko, profesjonalnie, w przyjaznej atmosferze. Fizjoterapeutka przeprowadziła wszelkie możliwe testy, żeby sprawdzić stan zdrowia małej pacjentki, dostaliśmy dokładne zalecenia, jak postępować dalej! Bardzo bardzo polecam to miejsce!
Joanna
Joanna
2023-06-07
Moja wizyta była spontaniczna W poszukiwaniu metod leczenia mojego schorzenia trafiłam na Centrum Fizjoterapeuty. Jestem bardzo zadowolona . Wiedza jaka posiada Pani Małgorzata to rzadkośc.Podejscie do pacjenta bardzo profesjonalne ,rzeczowe odpowiedzi ,wysokie kompetencje zawodowe nie jeden lekarz mógłby pozazdroscic.Polecam każdemu bardzo serdecznie i bez wahania .
Aleksandra Siwiec
Aleksandra Siwiec
2023-05-20
Profesjonalne podejście, rzetelny wywiad, miejsce godne polecenia!
Renata Goulart
Renata Goulart
2023-05-15
I highly recommend this space. The atmosphere is excellent, everything is very clean and organized, the services are punctual and they always send messages to remind and confirm the appointment.The service is great and the professionals are very qualified, my treatment was very well conducted, I got great results in a faster time than I estimated.If you need help with physical therapy I suggest scheduling a time at Centrum Fizjoterapeuty, you will not regret it. :)

Zobacz o nas wszystkie opinie w Google.