Fizjoterapeuta to przedstawiciel zawodu medycznego cieszącego się ogromnym zaufaniem, bo aż u 79% społeczeństwa. Aby móc zostać fizjoterapeutą, należy ukończyć 5-letnie studia magisterskie, odbyć praktyki i obronić pracę dyplomową. Większość osób kształci się jednak przez całe życie, uczęszczając na kursy i szkolenia.
Zanim jednak wpiszemy w wyszukiwarkę fizjoterapeuta Wrocław, zastanówmy się, na co zwracać szczególną uwagę poszukując specjalisty.
Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę?
Każdy pacjent chce powierzyć swoje zdrowie doświadczonej i rzetelnej osobie. Od tego wyboru zależeć będzie nie tylko skuteczność całej terapii, ale i własne bezpieczeństwo. Poszukując sprawdzonego i dobrego fizjoterapeutę warto zwracać uwagę na kilka aspektów:
- dziedzina pracy fizjoterapeuty – podobnie jak w przypadku lekarzy, tak i w fizjoterapii każdy specjalista zajmuje się konkretną dziedziną. Jeśli pacjent zmaga się z nietrzymaniem moczu, powinien szukać fizjoterapeuty uroginekologicznego. Natomiast jeśli doznał kontuzji, najlepszym wyborem będzie fizjoterapeuta ortopedyczny;
- doświadczenie i umiejętności fizjoterapeuty – w dzisiejszych czasach fizjoterapeuci stale się szkolą, aby móc świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Wybierając fizjoterapeutę warto więc sprawdzić, jakie szkolenia i kursy dodatkowe posiada. Nie tylko potwierdzają one szeroką wiedzę i warsztat umiejętności, ale i świadczą o rzetelnym podejściu do swojego zawodu;
- opinie innych pacjentów – wybierając jakiegokolwiek specjalistę, zawsze kierujemy się opiniami innych osób. Nie ma w tym nic złego, co więcej, jest to wręcz wskazane. Dzięki temu mamy realny obraz danego fizjoterapeuty, przekazywany przez osoby, które miały okazję korzystać z jego pomocy.
Polscy gracze, 888Starz to platforma, która zaspokoi Wasze oczekiwania. Szeroki wybór gier, od klasycznych automatów po nowoczesne gry stołowe, zapewni niekończącą się zabawę. Intuicyjny interfejs i polska wersja językowa ułatwią nawigację, a atrakcyjne bonusy powitalne i promocje zwiększą Wasze szanse na wygraną. Bezpieczne metody płatności i profesjonalna obsługa klienta sprawią, że poczujecie się komfortowo i zaopiekowani. Dołączcie do 888Starz i przekonajcie się, że to miejsce stworzone dla Was.
Na końcu warto zwrócić uwagę na lokalizację gdzie znajduje się gabinet fizjoterapeutyczny. Przykładowo, jeśli mieszkamy w samym środku miasta i poszukujemy specjalisty, jakim jest fizjoterapeuta, Wrocław centrum będzie najkorzystniejszym obszarem. Zwłaszcza, jeśli przed pacjentem kilkumiesięczna rehabilitacja, na którą będzie często dojeżdżał.
Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?
Fizjoterapeuta pomoże między innymi w następujących problemach zdrowotnych:
- łokieć tenisisty i łokieć golfisty;
- bóle kręgosłupa, bóle pleców;
- rwa kulszowa, rwa udowa, rwa barkowa;
- ostroga piętowa;
- halluks;
- wady postawy – w tym kolana koślawe, kolana szpotawe, klatka piersiowa lejkowata, klatka piersiowa kurza, skoliozy, boczne skrzywienia kręgosłupa, płaskostopie, stopa końsko-szpotawa;
- artroskopia stawu;
- zerwane więzadło krzyżowe przednie i tylne (jak również m.in. rehabilitacja po rekonstrukcji ACL);
- zespół cieśni nadgarstka;
- uszkodzenie stożka rotatorów, ból barku;
- złamania, skręcenia, zwichnięcia stawów;
- rehabilitacja pooperacyjna i przygotowująca do operacji;
- zrosty i blizny wymagające mobilizacji;
- obrzęki limfatyczne;
- migreny, przewlekłe bóle głowy;
- protrakcja barków;
- przepukliny;
- dyskopatia kręgosłupa;
- ból stawu krzyżowo-biodrowego;
- zablokowanie stawu skroniowo-żuchwowego;
- neuralgie.
I wiele innych. Jeśli mamy wątpliwości, czy fizjoterapeuta będzie w stanie nam pomóc, najlepiej zadzwonić do placówki lub gdy jest możliwość bezpośrednio do specjalisty, napisać e-mail lub skonsultować się z recepcją placówki. W ostatnich latach fizjoterapia rozwinęła się jednak tak prężnie, że jest w stanie pomóc przy niemal wszystkich problemach zdrowotnych.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?
Wizyta u fizjoterapeuty rozpoczyna się szczegółowym wywiadem. To etap, gdzie można bardzo dokładnie przedstawić problem, opisać występujące objawy oraz pokazać wyniki wcześniejszych badań. Fizjoterapeuta zada szereg pytań odnośnie stylu życia, aktywności fizycznej, chorób własnych i w rodzinie, przyjmowanych leków, przebytych operacji i kontuzji, a nawet poziomu stresu w życiu codziennym.
Następnie przystępuje się do badania. W trakcie badania największe znaczenie mają oględziny pacjenta (często już sam sposób poruszania się wiele mówi o stanie zdrowia) oraz testy funkcjonalne. W zależności od potrzeb sprawdza się m.in. siłę mięśniową, rozciągnięcie mięśni, odruchy oraz reakcje neurologiczne. Po dokładnym zbadaniu pacjenta wdraża się indywidualnie dobrane techniki fizjoterapeutyczne (m.in. terapia manualna, różnego rodzaju masaże, techniki pracy z tkankami miękkimi, kinesiotaping, ćwiczenia).
Na wizycie fizjoterapeuta zadaje również „zadanie domowe”, czyli zestaw specjalnie dobranych do możliwości pacjenta ćwiczeń, które powinien wykonywać samodzielnie w domu, każdego dnia, aż do kolejnej wizyty. Przeciętnie jedna wizyta trwa 45-55 minut.