Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL (więzadła krzyżowego przedniego) pokazana na poniższym filmie przedstawia wybrane techniki w czasie 4 tygodni pracy fizjoterapeuty z pacjentem. Fizjoterapia zaczęła się po 6 dniach od rekonstrukcji i wykonywana była 2 razy w tygodniu w gabinecie. Dodatkowo pacjentka codziennie wykonywała ćwiczenia w domu z których została gruntownie przeszkolona.

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Rekonstrukcja ACL – dlaczego?

Może wróćmy do początku, czyli dlaczego kolano wymagało rekonstrukcji ACL? Rekonstruować czy nie rekonstruować? To jest często zadawane pytanie i mnóstwo zdań w tej materii. Znamy osoby, które czynnie uprawiają sporty ekstremalne nie posiadając tego więzadła. Jednak nie jest to częste zjawisko, że kolano bez ACL pozostaje stabilne podczas testów stabilności przednio-tylnej.

U pacjentki około 10 lat temu nastąpiło zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Zawsze była aktywna fizycznie i jej mięśnie były bardzo wydolne, dlatego nie odczuwała potrzeby, aby to więzadło zrekonstruować. Pomysł, aby rekonstrukcja ACL została zastosowana nigdy nawet nie padł ze strony lekarzy prowadzących. Mijały lata treningów (akrobatyka i pole dance), kolano dość dobrze spisywało się mimo postępującej degradacji obu łąkotek.

Po 10 latach wykonano artroskopię, która polegała na usunięciu fragmentu łąkotki bocznej oraz zszyciu łąkotki przyśrodkowej. Jednak po roku okazało się, że szycie łąkotki nie wytrzymało próby czasu. Kolano stało się podatne na urazy nawet w prozaicznych czynnościach. Dlatego rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego była koniecznością, aby odwlec w czasie procesy zwyrodnieniowe stawu.

Zerwane więzadło krzyżowe przednie – objawy

Kilka tygodni wcześniej na łamach Centrum Fizjoterapeuty zamieściliśmy krótki film z testem szuflady przedniej pokazujący jak duża jest niestabilność stawu kolanowego w kierunku przednio-tylna u tej pacjentki. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL w naszym Centrum Fizjoterapeuty jak zawsze charakteryzowała się globalnym podejściem do lokalnego schorzenia. Przez lata funkcjonowania bez więzadła krzyżowego przedniego doszło do wielu kompensacji i zmian we wzorcach ruchu.

Zmiany właściwości biomechanicznych kolana po takim czasie są szokiem dla organizmu, który nauczył się funkcjonować w warunkach niestabilności. Usuniecie łąkotki przyśrodkowej podczas zabiegu rekonstrukcji również zmienia warunki pracy kłykci kości udowej i piszczelowej podczas chodu. Holistyczne podejście do fizjoterapii po takim zabiegu to rozumienie zjawisk zachodzących we wzorcach ruchu i przemian w tkankach. Wytworzone wzorce ruchu to program w mózgu, który porusza naszymi mięśniami w odpowiednich sekwencjach nadając nam naprzemienność w ruchach np. chód.

Powrót kolana do funkcji to odtworzenie prawidłowych wzorców połączone ze wspomaganiem gojenia tkanek wraz ze stopniowym zwiększaniem zakresu ruchu. Czymś niezwykle istotnym jest fakt, że więzadło krzyżowe przednie jest ,,narządem’’ propriocepcji (czucia głębokiego) w kolanie. Kolano posiada dzięki niemu wewnętrzny czytnik zakresu ruchu oraz napięć. Lata treningów bez tego więzadła z pewnością sprawiły, że inne struktury przejęły tę funkcję, natomiast po zabiegu doszło do ponownego osłabienia tych mechanizmów. Naszym celem, podczas prowadzonej fizjoterapii w Centrum Fizjoterapeuty, stała się odbudowa czucia głębokiego poprzez ćwiczenia w zamkniętych łańcuchach biokinematycznych na niestabilnym podłożu.

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Tygodnie pokazane na filmie to oczywiście nie jest koniec rehabilitacji, ponieważ teraz będziemy skupiać się na pełnej odbudowie mięśni, które operują kolanem, zakresie ruchu oraz odpowiedniej progresji obciążeń. Jednak już teraz widać efekty i chcemy się nimi podzielić, a Państwo mogą je ocenić.

[vc_video link=”https://www.youtube.com/embed/mQUGxFBlZIg”][vc_column_text]