Łokieć golfisty jest to schorzenie charakteryzujące się zapaleniem nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Główną przyczyną zapalenia w tym przypadku są gromadzące się chroniczne mikrouszkodzenia pod wpływem zbyt dużych obciążeń, szczególnie tkanek miękkich. Nabawić się tego schorzenia można również wtedy kiedy dojdzie do nagłego, mocnego szarpnięcia np. przedmiotu przekraczającego aktualne możliwości tkankowe. W tym momencie dochodzi do uszkodzenia przede wszystkim przyczepów poszczególnych mięśni zginaczy nadgarstka oraz mięśni oddziałowujących na staw łokciowy. Jednym z głównych objawów jest ból po przyśrodkowej stronie łokcia podczas wykonywania złożonych ruchów wbrew oporowi, przede wszystkim w stawie nadgarstkowym ale także w stawie łokciowym.

Łokieć golfisty - rehabilitacja

Zalecenia gdy pojawi się łokieć golfisty

  1. Szybka i trafna diagnoza oraz leczenie u fizjoterapeuty (szybszy powrót do zdrowia).
  2. Odciążenie tkanek, zmniejszenie lub wykluczenie wykonywania czynności prowokujących ból.
  3. Stosowanie zimnych okładów oraz leków przeciwbólowych/przeciwzapalnych.
  4. Przeprowadzenie odpowiedniej fizjoterapii skierowanej na wyeliminowanie przyczyny schorzenia.
  5. Wykonywanie prawidłowej autoterapii w celu zapobiegania nawrotom dolegliwości.
  6. Profilaktyczna wizyta kontrolna u fizjoterapeuty.

Łokieć golfisty rehabilitacja

Pacjent zgłosił się do Centrum Fizjoterapeuty z powodu nadmiernych dolegliwości bólowych, szczególnie po przyśrodkowej stronie stawu łokciowego. Ból nasilał się w trakcie wykonywania pracy fizycznej (dużo dźwigania) oraz niemożność przeprowadzenia treningu siłowego. Objawami towarzyszącymi było również uczucie promieniowania wzdłuż przedramienia, aż do nadgarstka i związane z tym ograniczenia czynnościowe. Fizjoterapeuta po zebraniu obszernego wywiadu oraz przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki różnicowej (testy funkcjonalne, badanie ruchomości, siły, palpacji itd.) przystąpił do terapii.

Poniższy film przedstawia wybrane techniki fizjoterapii w przypadku łokcia golfisty. Aby rehabilitacja była kompleksowa oraz jak najbardziej efektywna, zastosowany został cały wachlarz technik, w których skład wchodzi m.in. terapia manualna, igłoterapia, flossing, bańka chińska oraz odpowiednie ćwiczenia.

Pacjent po skorzystaniu z trzech sesji terapeutycznych w naszym Centrum Fizjoterapeuty oraz otrzymaniu instruktażu autoterapii poczuł zdecydowaną poprawę. Pozbył się chronicznego bólu jaki towarzyszył mu od kilku miesięcy i uniemożliwiał prawidłowe funkcjonowanie.