Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe i terapia stawów obwodowych za pomocą elastycznych taśm floss band polega na mocnym owinięciu ograniczonego stawu lub danej grupy mięśni i wykonywaniu prostych ćwiczeń w pełnych zakresach ruchomości. Wykorzystywana w tym przypadku kompresja pozwala zmobilizować tkankę na kilku poziomach.

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe taśmami floss band

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe taśmami floss band

System mięśniowo-powięziowy jest wielowymiarowy. Powieź rozprzestrzenia się między poszczególnymi tkankami, wnika, przerasta, oddziela poszczególne mięśnie względem siebie aby mogły wykonywać często niezależną pracę. Niestety często dochodzi do tzw. sklejenia się tkanek i zaburzenia prawidłowych wzorców ruchowych. Wykorzystywana w tym przypadku kompresja pozwala zmobilizować tkankę na kilku poziomach.

Główną zaletą rozluźniania mięśniowo-powięziowego za pomocą taśm floss band jest przywrócenie sklejonym tkankom (takim jak powieź czy mięśnie) naturalnego ślizgu względem siebie, aby mogły wykonywać pracę w pełnych zakresach ruchu. Dzięki tej technice możemy wykonać mobilizację dokładnie w tej pozycji, którą chcemy poprawić, robiąc np. głęboki przysiad. Taśma ta działa jak dźwignia zwiększając przestrzeń i ruch w stawie, poprawiając elastyczność i skurcz mięśni, wpływających na ruchomość stawu. Po odwinięciu taśmy momentalnie dochodzi do bardzo dużego przekrwienia danej okolicy. Skutkuje to lepszym ukrwieniem tkanek, odżywieniem oraz zwiększeniem procesów metabolicznych w danym obszarze.

Techniki przy użyciu taśm floss band mają także istotne oddziaływanie na obrzęki stawowe. Opuchlizna zakłóca działanie proprioceptorów, które kontrolują pozycję i ruch ciała w przestrzeni. Również podrażnia końcówki nerwowe, objawiające się bólem i ograniczeniem ruchomości stawów. Użycie taśm pozwala na tzw. wepchnięcie zalegających płynów do układu limfatycznego, co przekłada się na szybsze pozbycie się obrzęku i dyskomfortu.

Podsumowanie

Prowadzona fizjoterapia z wykorzystaniem taśm floss band to jedna ze skuteczniejszych terapii, oddziałowująca szczególnie na problemy stawów obwodowych jak i wpływająca na rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Bardzo dobrze radzi sobie również z obrzękami spowodowanymi świeżymi urazami lub przeciążeniami. Pamiętajmy jednak, że to tylko jedna z form terapii i nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni pozbyć się powstałych ograniczeń wynikających z innych struktur naszego organizmu, bez włączenia dodatkowych technik fizjoterapeutycznych.