Ból pleców to bardzo ogólne pojęcie. Jednak kiedy pacjent uskarża się na tak uogólnione problemy, fizjoterapeuta powinien przeprowadzić wnikliwą diagnozę. Pacjent co prawda jest w stanie określić miejsce bólu. Natomiast zadanie terapeuty polega na znalezieniu potencjalnych przyczyn tego stanu. W praktyce gabinetowej często okazuje się, że miejsce bolesne niekoniecznie jest tożsame ze przyczyną bólu. W związku z czym bardzo często, pomimo bólu pleców, fizjoterapeuta w pierwszej kolejności sprawdza napięcia w okolicy brzucha i klatki piersiowej.

Ból-pleców - fizjoterapia

Plecy, czyli jak to jest naprawdę?

Poprzez określenie „ból pleców” pacjent bardzo często będzie miał na myśli odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Może to być jednak również odcinek szyjny lub piersiowy. Anatomia wyróżnia takie odcinki z uwagi na konstrukcję naszego kręgosłupa (kręgi szyjne, piersiowe i lędźwiowe). Oczywiście plecy to nie tylko kręgosłup, ale również mięśnie, więzadła, nerwy, naczynia krwionośne i wiele innych struktur. Jak widać fizjoterapeuta ma gdzie szukać dolegliwości pacjenta.

Ból pleców – fizjoterapia

Po określeniu przyczyny dolegliwości bólowych u pacjenta, fizjoterapeuta może podjąć terapię. Bardzo często mówi się, że przyczyną bólu pleców są:

– zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;
dyskopatia;
rwa kulszowa;
– korzonki;
– spięte mięśnie.

Są to kolokwialne sformowania, które celowo zostały wymienione w taki sposób. Według pacjentów są to również bezpośrednie przyczyny bólu pleców.

W zdecydowanej większości przypadków zbyt mocno napięte mięśnie odpowiadają za ból pleców. Pacjenci na wieść, że to nie zmiany zwyrodnieniowe czy dyskopatia wywołują np. nieprzyjemny dyskomfort zaraz po wstaniu z łóżka reagują wielkim zdziwieniem. I nie jest to nic nadzwyczajnego. Wprawny fizjoterapeuta dzięki zebranemu wywiadowi uzmysłowi pacjentowi, co tak na prawdę dzieje się z jego plecami, co tak na prawdę wywołuje ból i przede wszystkim jak zapobiegać jego powstawaniu.

Co może zrobić fizjoterapia?

Z bólem pleców można walczyć różnymi metodami fizjoterapeutycznymi. Po opracowaniu przyczyny bólu pleców, fizjoterapeuta może dodatkowo rozluźnić tylną część ciała. Kilka z tych technik zostały zaprezentowane na poniższym materiale video:

Co może zrobić pacjent?

Trzeba pamiętać, że skuteczna praca fizjoterapeuty w walce z bólem pleców pacjenta to zaledwie połowa wysiłku, jaki trzeba włożyć w proces usprawniania. Autoterapia oraz profilaktyka powodują, że pacjent będzie dłużej cieszył się swoim zdrowiem, które otrzymał zaraz po wyjściu z gabinetu fizjoterapeuty. Przykładem autoterapii są zalecone ćwiczenia, umiejętność utrzymania prawidłowej pozycji siedząc np. przed komputerem w pracy czy w samochodzie.

W ramach podtrzymywania efektów terapii, fizjoterapeuta może zalecić używanie specjalnych narzędzi takich jak akumaty (mata ze specjalnymi kolcami do położenia się na niej) czy aplikatory wieloigłowe (specjalny wałek igłowy). Wszystko to po to, aby ból pleców nie pojawił się ponownie i nie uprzykrzał życia pacjentowi.