Ból lędźwi to jeden z najczęstszych problemów układu ruchu, z którymi pacjent zgłasza się do fizjoterapeuty. Dotyka aż 85% ludzi w dorosłym wieku. Przyczynami bólu w dolnej części pleców mogą być zarówno nagłe urazy, jak również długotrwałe przeciążenia. Innymi czynnikami mogą być choroby współistniejące. Każdy przypadek bólu lędźwi wymaga dokładnej diagnostyki, dlatego istotne jest przekazanie fizjoterapeucie dokładnego proces pojawienia się kontuzji.

Ból lędźwi – rehabilitacja (kinesiotaping)

Ból lędźwi

Bólom w odcinku lędźwiowym kręgosłupa przeważnie towarzyszą objawy takie jak promieniowanie do kończyny dolnej, ból rozchodzący się w stronę pośladków, osłabiona siła mięśniowa, zaburzenie czucia czy złe samopoczucie. Przeważnie już po pierwszej wizycie u fizjoterapeuty objawy bólowe znacznie się zmniejszają, wraca siła mięśniowa w okolicy lędźwi oraz prawidłowe zakresy ruchu, dzięki czemu możemy swobodnie „wstać z łóżka”.

Istnieje wiele czynników ryzyka kontuzji w dolnej części pleców, jednak najważniejsze z nich to wiek po 50 roku życia, otyłość, wysoki wzrost, nieprawidłowa postawa ciała, palenie tytoniu, praca fizyczna, praca siedząca, czynniki psychologiczne. W związku z przeciążeniem kręgosłupa ucierpieć może krążek międzykręgowy (jądro miażdżyste lub pierścień włóknisty), stawy międzykręgowe, więzadła, mięśnie i nerwy.

Ból lędźwi – przede wszystkim diagnoza

Do uwolnienia się od objawów bólu odcinka lędźwiowego niezbędne jest dokładne badanie, które pomoże zlokalizować nieprawidłowości i wskaże kierunek terapii. Często wystarczają testy funkcjonalne i testy diagnostyczne, wykonane w gabinecie fizjoterapeuty. Jednak w niektórych przypadkach, po konsultacji z lekarzem wykonuje się badania obrazowe takie jak zdjęcie rtg, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny czy mielografię, aby móc zastosować odpowiednie leczenie na ból lędźwi.

Kinesiotaping

Pomocną metodą dla fizjoterapeuty w celu zmniejszenia bólu i poprawy zakresu ruchomości jest kinesiotaping, metoda która polega na oklejaniu różnych partii ciała specjalnymi plastrami. Plastry do kinesiotapingu w rękach fizjoterapeuty znajdują coraz szersze zastosowanie. Poprzez plastrowanie dynamiczne odpowiednimi technikami wpływa się na skórę, powięź, mięśnie, stawy, układ limfatyczny, układ nerwowy oraz układ krążenia. Głównymi cechami taśm kinesiotaping jest to, że nie są nasączone żadnym lekiem, rozciągają się tylko w jednym kierunku, przepuszczają wodę i powietrze, dzięki czemu pacjent może wykonywać swobodnie ruchy podczas leczenia metodą kinesiotaping. Aby prawidłowo dobrać i nakleić plastry należy zapoznać się z podstawowymi zasadami oklejania.

W artykule Kinesiotaping – naklejanie kluczem do udanej terapii dowiecie się na co trzeba zwrócić uwagę naklejając plastry do kinesiotepingu, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z ich stosowania.

Kinesiotaping w bólach lędźwi

W bólach odcinka lędźwiowego stosuje się różne techniki aplikacji, które fizjoterapeuta dobiera indywidualnie dla każdego pacjenta. Metoda doskonale łączy się z terapią manualną, masażem oraz technikami terapii tkanek miękkich używanych przez fizjoterapeutów. Stosowanie kinesiotapingu wpływa na polepszenie efektów terapii. Odpowiednie naklejenie taśm daje uczucie stabilizacji, a także poprawia funkcje zginania i prostowania kręgosłupa.

Na poniższym filmie fizjoterapeuta Marcin z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje w jaki sposób okleić plastrami do kinesiotapingu odcinek lędźwiowy kręgosłupa u naszej pacjentki w ciąży.

Najczęściej trafiamy do fizjoterapeuty, gdy dojdzie do kontuzji i wielkiego bólu, który uniemożliwia swobodne poruszanie się. Dobrze jest jednak uchronić się od przeciążeń odcinka lędźwiowego włączając do życia kilka prostych zasad. Jak uchronić się od kontuzji odcinka lędźwiowego znajdą Państwo na naszym Portalu Fizjoterapeuty w artykule Ból kręgosłupa lędźwowego – zapobieganie.