Rwa kulszowa (tzw. korzonki nerwowe) to schorzenie, którego główną przyczyną jest ucisk na nerw kulszowy. Największy nerw układu obwodowego człowieka zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowo-krzyżowej odcinka kręgosłupa, mięśnia gruszkowatego, mięśnia pośladkowego oraz dołu podkolanowego.

Rwa kulszowa rehabilitacja

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa charakteryzuje się intensywnym bólem, który może być tak silny, że człowiek będzie miał problemy z poruszaniem się. Zlokalizowany jest w okolicy dolnej części pleców i pośladka. Często promieniuje przez tylną powierzchnie uda, podudzie aż do stopy. Ból może dotyczyć jednej kończyny dolnej lub obydwu. Jednak zazwyczaj poprzedzony jest bólem kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.

W niektórych przypadkach, oprócz bólu mogą pojawić się inne objawy takie jak osłabienie siły mięśniowej, mrowienie, zaburzenia czucia, nietrzymanie moczu czy biegunka. Objawem jest również przybierający na sile ból podczas biernego podnoszenia wyprostowanej kończyny dolnej. Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej są:

Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu rwy kulszowej jest również nadmierny wysiłek fizyczny i ciąża, w której nadwyrężane są krążki międzykręgowe. Niekiedy podłożem tego schorzenia może być cukrzyca, nowotwór oraz dieta uboga witaminy, minerały oraz inne składniki odżywcze. Często zdarza się tak, że wystarczy jeden nagły ruch np. pochylenie się, potknięcie, dźwignięcie czy nawet szybkie zerwanie z łóżka, aby pojawił się atak rwy kulszowej, . Do tego rodzaju schorzenia predysponować mogą również osoby przebywające długo w pozycji siedzącej, mający pracę biurową.

Rodzaje rwy

Wyróżniamy trzy rodzaje rwy:

rwa udowa – ból zlokalizowany jest w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, pośladkach oraz udach;
rwa lędźwiowa– ból zlokalizowany jest w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa, pośladków i kończyn dolnych
rwa ramienna – ból promieniuje do szyi, ramion i kończyn górnych

Rwa kulszowa diagnoza

Rwa kulszowa diagnozowana jest na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego przeprowadzonego z pacjentem. Istotna jest lokalizacja bólu, częstotliwość występowania oraz jego natężenie. Istotne są również informacje na temat stylu życia pacjenta, przebyte choroby, aktywność fizyczna, a także wykonywany zawód. Fizjoterapeuta ocenia również odruchy kończyn dolnych, siłę mięśniową i napięcie korzeni nerwowych prowokując lub redukując poszczególnymi testami objawy u pacjenta.

Rwa kulszowa rehabilitacja (leczenie)

Przy nagłych atakach rwy kulszowej ulgę przynoszą okłady z lodu. Można również przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, aby przyśpieszyć gojenie. Chory powinien przez pierwsze kilka dni ograniczyć do maksimum ruchy powodujące ból. Zaleca się leżenie na plecach, z położonymi pod kolanami poduszkami. Jeżeli ta pozycja nie przynosi ulgi, chory powinien położyć się na boku ze zgiętymi nogami w stawach, kolanowych i biodrowych. Ważne jest, aby między kolana włożyć małą poduszkę typu jasiek, w celu odciążenia kręgosłupa.

Gdy domowe sposoby nie przynoszą efektów, głównym czynnikiem pomagającym wyleczyć rwę kulszową jest wizyta u wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Odpowiednio przeprowadzona terapia manualna połączona z zabiegami fizykoterapeutycznymi (takimi jak laseroterapia i ultradźwięki) są niezbędne do wyeliminowania przyczyny. Na rwę kulszową stosuję się również kinesiotaping. Są to specjalne plastry, które nakleja fizjoterapeuta. Mają one za zadanie wspomóc efekty przeprowadzonej terapii, a także odciążyć odpowiednie mięśnie, aby ulżyć w cierpieniu.

Na powyższym filmie pokazujemy przykładową aplikację na kręgosłup przy bólach spowodowanych rwą kulszową u kobiet w ciąży na przykładzie naszej pacjentki z Centrum Fizjoterapeuty. Przed naklejeniem została zastosowana odpowiednio dobrana terapia manualna, a także masaż leczniczy.