Zwyrodnienie kręgosłupa to bardzo ogólne pojęcie. W głównej mierze chodzi o zmiany w obrębie kości, krążków międzykręgowych, a także tkanek miękkich na wskutek nadmiernej eksploatacji tychże struktur. Kiedy zdolności regeneracyjne organizmu już nie wystarczają, dochodzi właśnie do zwyrodnienia kręgosłupa. Może pojawić się uogólniony ból, jednak bardzo często bywa tak, że dopiero bardzo zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa wywołują jakiekolwiek objawy.

Zwyrodnienie kręgosłupa - rehabilitacja

Co oznacza zwyrodnienie kręgosłupa?

Tego typu zmiany, najczęściej opisywane przez lekarzy po wykonaniu badania obrazowego RTG czy MRI, w zdecydowanej większości dotyczą trzonów kręgów jak i krążków międzykręgowych. Widząc hasło zwyrodnienie kręgosłupa z pewnością nie jeden pacjent wystraszył się myśląc, że jest to choroba nieuleczalna. I w zasadzie ma rację. Należy jednak mieć na uwadze, że co prawda zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa są często nieodwracalne, ale w zdecydowanej większości nie zagrażają zdrowiu, a już na pewno nie życiu. Bardzo wielu pacjentów posiada mniejsze czy większe zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, nawet o tym nie wiedząc. Dopiero przy okazji badania radiologicznego okazuje się, że kręgosłup jest nieco wyeksploatowany.

Zmęczony kręgosłup – przyczyny

Zwyrodnienie kręgosłupa to tak na prawdę próba adaptacji naszego ciała (kręgosłupa) do obciążeń jakie serwujemy mu każdego dnia. Tego typu zmiany zachodzą jednak miesiącami, a nawet latami, więc ciężko jest zdefiniować kiedy dokładnie zaobserwujemy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Człowiek, który ciężko pracuje, przenosi ciężary z pewnością będzie szybciej go „zużywał”. Tak samo, wbrew pozorom, może być w przypadku pracowników biurowych. Tutaj z kolei brak ruchu i zastyganie godzinami w jednej pozycji przed komputerem może przyczynić się do odwodnienia krążków międzykręgowych, co również jest zaliczane jako zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupaJak temu przeciwdziałać?

Przede wszystkim diagnostyka i profilaktyka. Jeżeli pracujesz wiele godzin w pozycji siedzącej (biuro, samochód) lub pracujesz fizycznie to z pewnością w jakimś stopniu doszło już do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Być może zdarzało się, że odczuwałeś dyskomfort w szyjnym, piersiowym czy lędźwiowym odcinku kręgosłupa po zbyt długim siedzeniu przed komputerem. Jeżeli dołożymy do tego niską lub całkowity brak aktywności fizycznej, to z pewnością taki stan rzeczy zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia kręgosłupa. W tym wypadku najlepiej jest się po prostu zbadać, czyli wykonać zdjęcie RTG lub MRI czy nawet TK zgłaszając swoje dolegliwości lekarzowi. Mając tego typu diagnostykę możemy udać się do np. fizjoterapeuty, który dodatkowo zbada jeszcze zakresy ruchomości stawów kręgosłupa, zbierze dokładny wywiad i przeanalizuje diagnostykę obrazową (RTG/MRI/TK).

Co można zrobić ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa?

Z pewnością nie należy panikować i poddać się terapii, a także zwiększyć aktywność fizyczną. Ciało ludzkie jest stworzone do ruchu, ale też ruchu mieszanego, kombinowanego. Dlatego po godzinach pracy czy jakichkolwiek zajęć powinniśmy serwować ciału nieco inne bodźce. Pracując w biurze czy jeżdżąc dużo samochodem na pewno nie powinniśmy wszędzie siadać np. w komunikacji miejskiej. Z pewnością jakakolwiek prosta aktywność fizyczna (pływanie, rower, spacer) spowoduje, że opóźnimy procesy degeneracyjne w kręgosłupie.

Jako profilaktykę przeciwdziałaniu zwyrodnieniom kręgosłupa polecana jest także fizjoterapia, a dokładniej terapia ukierunkowana na rozluźnienie i odżywienie napiętych mięśni oraz wzmacnianie (np. przez ćwiczenia) mięśni niewydolnych. Formą autoterapii może być np. mata igłowa czy wałek wieloigłowy. Doskonale odżywiają tkanki ciała i powodują, że terapia przebiega dużo szybciej i z lepszymi efektami.

Zwyrodnienie kręgosłupa - rehabilitacja

Podsumowując

Zwyrodnienie kręgosłupa stwierdzone przez lekarza to nie wyrok, a sygnał do tego, że kręgosłupem czym prędzej trzeba się zająć, zadbać o niego. Z pewnością należy wykonać odpowiednią diagnostykę (RTG/MRI/TK) kręgosłupa, skonsultować się z fizjoterapeutą, który oceni stan kręgosłupa i przeprowadzi terapię. Zaleci także autoterapię i skoryguje ewentualne błędy w siedzeniu podczas pracy, które możemy nieświadomie popełniać i tym samym pogłębiać zwyrodnienia kręgosłupa. Przede wszystkim profilaktyka i ruch – to jest tak naprawdę klucz do sukcesu, czyli zdrowego kręgosłupa bez zwyrodnień.