Kinesiotaping to metoda oklejania specjalnymi plastrami, która powoduje zwiększenie stabilności stawów oraz mięśni bez wpływu na zakres ruchu. Jest również stosowany w prewencji, obrzękach, a także leczeniu różnego rodzaju bólu.

co to jest kinesiotaping?

Co to jest kinesiotaping?

Kinesiotaping to technika, która opiera się na procesie naturalnego leczenia organizmu. Taśmy Kinesio wykazują skuteczność poprzez aktywację systemu nerwowego i układu krążenia. Metoda ta w zasadzie wynika z nauki o kinezjologii, stąd nazwa „Kinesio”. W związku z tym, tak dużo uwagi poświęcono znaczeniu funkcji mięśni, że ideą ich leczenia jest aktywacja własnych procesów leczenia. Odkryto, że za pomocą elastycznej taśmy do kinesiotapingu w mięśniach oraz innych tkankach może dochodzić do przyspieszonego procesu gojenia. Oklejanie tą techniką tworzy zupełnie nowe podejście do leczenia nerwów, mięśni i innych narządów. Pierwsza aplikacja plastrami do kinesiotapingu została zastosowana u pacjenta z dolegliwościami stawów.

Przez pierwsze 10 lat głównymi użytkownikami kinesiotapingu byli ortopedzi, chiropraktycy i inni lekarze. Wkrótce potem metoda ta została wykorzystana na japońskich olimpijskich siatkarkach. To spowodowało, że szybko zdobyła ona popularność wśród innych sportowców. Obecnie kinesiotaping stosowany jest już przez lekarzy i sportowców na całym świecie.

Kinesiotaping jest naklejany bezpośrednio na skórę, aby zmniejszyć ból i stan zapalny, zregenerować zmęczone mięśnie, a także wspierać je podczas ruchu przez 24 godziny na dobę każdego dnia. Plastry Kinesio nie ograniczają ruchów i pozwalają wykonywać pełny zakres. W przeciwieństwie do tradycyjnych taśm sportowych, które są owinięte wokół stawu, aby mogły ustabilizować i wesprzeć, zapewniają wsparcie podczas imprezy sportowej nie utrudniając przepływu płynów ustrojowych jako niepożądany skutek uboczny.

Kinesiotaping ma szerokie zastosowanie. Taśmy można nakładać na całe ciało. Dobrym przykładem są pacjenci pediatryczni z różnymi schorzeniami, ale również osoby dorosłe z bólami pleców różnego pochodzenia czy poszczególnych stawów. Plastry Kinesio stosuje się też na zespół cieśni nadgarstka, urazy pachwin, rotatorów, bólach odcinka szyjnego po wypadku samochodowym, zapalenie powięzi podeszwy, obrzęk pooperacyjny, skręcenie stawu skokowego oraz u sportowców jako metoda zapobiegająca urazom i wspomagająca proces regeneracji.