Laseroterapia w fizjoterapii to wykorzystanie promieniowania laserowego o niskiej mocy. Jest to jedna z metod fizykoterapii polegająca na naświetlaniach powierzchni ciała. Można je wykonywać miejscowo (punktowo) lub większe obszary.
Laseroterapia
Laser dzięki biostymulacji energią promieniowania laserowego, pobudza komórki do szybszej regeneracji. Zabieg wpływa na szybsze gojenie, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Co odróżnia laseroterapię w dziedzinie fizjoterapii od zastosowania laserów w medycynie? Wykorzystywana jest w celu pobudzenia komórek, a nie ich niszczenia.
Wskazania do laseroterapii w fizjoterapii
Zabiegi z użyciem lasera najczęściej stosuje się w takich stanach jak:
- przewlekły i podostry stan zapalny tkanek miękkich
- przewlekły i podostry stan zapalny stawów i tkanek okołostawowych
- obrzęk
- nerwoból
- mięśnioból
- ostroga piętowa
- neuralgia międzyżebrowa
- neuralgia nerwu trójdzielnego
- zwichnięcie stawu
- skręcenie stawu
- naderwanie
- krwiak
- złamanie kości
- dna moczanowa
- reumatoidalne zapalenie stawów
- rwa kulszowa
- zespoły przeciążeniowe narządu ruchu m.in łokieć tenisisty, łokieć golfisty, cieśń nadgarstka
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami dla użycia laseroterapii jest:
- ciąża
- karmienie piersią
- rozrusznik serca
- nowotwór
- arytmia serca
- epilepsja
- leki światło uczulające (retinoidy, tetracykliny)
- atopowe zapalenie skóry
- łuszczyca w fazie aktywnej
Laseroterapia – dawkowanie
Zabieg laseroterapii trwa od kilku do kilkunastu minut. Uzależnione jest to od naświetlanej powierzchni (im większa powierzchnia tym dłużej trwa zabieg). Dawkowanie mocy zależne jest od rodzaju schorzenia, okolicy poddawanej zabiegowi oraz fazy występującego schorzenia. Wyróżniamy trzy fazy (ostra, podostra oraz przewlekła). Zabiegi wykonywane są zazwyczaj co drugi dzień, w niektórych przypadkach laseroterapia może być stosowana codziennie lub nawet dwa razy dziennie. Seria zabiegów wynosi między 6 a 15 naświetleń. Serię zabiegów z wykorzystaniem lasera można powtarzać kilka razy w roku.
Laseroterapia w Centrum Fizjoterapeuty (laser rehabilitacja)
W naszym Centrum Fizjoterapeuty we Wrocławiu wykorzystujemy aparat do laseroterapii, które charakteryzuje się tworzeniem wiązki laserowej o długości fali 808 nm. Światło to penetruje głębiej położone tkanki, czego efektem jest szybsza regeneracja zaistniałych uszkodzeń.
Na powyższym filmie pokazujemy wykorzystanie lasera na staw kolanowy przy przeciążeniu m.in. więzadeł i łąkotek, powstałym w wyniku nadmiernych obciążeń stawu. Zastosowana laseroterapia jest jednym z elementów kompleksowej fizjoterapii, którą przeprowadzamy na naszych pacjentach ze schorzeniami, urazami narządu ruchu. Głównie wykorzystujemy terapię manualną. Jednak, aby jeszcze efektywniej przyśpieszyć leczenie używamy dodatkowo wysokiej jakości laser. Przekłada się to na jeszcze szybszy powrót do pełnej sprawności w możliwie najkrótszym czasie.
Zostaw komentarz