Ultradźwięki w rehabilitacji są drganiami o częstotliwości wyższej niż 20 000 Hz (dźwięki są niesłyszalne dla ludzkiego ucha). To rodzaj mechanoterapii, więc podczas zabiegu przez tkanki nie przechodzi żaden prąd elektryczny. W fizykoterapii przeważnie stosuje się częstotliwość 0,8 – 3 MHz. Zabieg ultradźwiękami aktywuje komórki odpowiedzialne za produkcję elastyny i kolagenu. Ultradźwięki mają działanie m.in. przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszają napięcia mięśni, przyśpieszają przepływ limfy w naczyniach limfatycznych, zwiększają procesy wchłaniania oraz przyśpieszają gojenie się ran (tkanek miękkich oraz tkanek kostnych).
Ultradźwięki – wskazania
Główne wskazania do wykorzystywania ultradźwięków w fizjoterapii to:
- wspomaganie procesów regeneracyjnych uszkodzonych tkanek
- choroby zwyrodnieniowe stawów
- leczenie obrzęków o charakterze limfatycznym
- leczenie przykurczów
- choroby o podłożu reumatoidalnym
- ograniczenia ruchomości stawów spowodowane przykurczem m.in torebki stawowej, więzadeł
Ultradźwięki w rehabilitacji – przeciwwskazania
- ciąża
- nowotwór
- rozrusznik serca
- metal w miejscu zmian chorobowych
- ostre objawy zapalne
- zaburzenia krzepnięcia krwi
Wyróżniamy kilka metod wykonywania ultradźwięków. Zabiegi przeprowadza się w zależności od rodzaju zastosowania, od sposobu prowadzenia głowicy oraz miejsca wykonywanego zabiegu.Po przeprowadzeniu odpowiednich badań diagnostycznych podczas wizyty fizjoterapeuta określa, którą metodę u pacjenta powinien zastosować. Na czas trwania zabiegu wpływ ma miejsce schorzenia oraz jego rodzaj. Najczęściej zabieg trwa od minuty do nawet kilkunastu minut. Jedynie czas nadźwiękowania segmentarnego wynosi 2 minuty. Zabiegi powinno się wykonywać co drugi dzień. Jednak w ostrych stanach zapalnych choroby, leczeniu urazów i przykurczu zabiegi ultradźwiękami zalecane są codziennie.
Ultradźwięki w rehabilitacji pacjenta
W naszym Centrum Fizjoterapeuty do pracy z pacjentem wykorzystujemy aparat do ultradźwięków o nazwie PhysioGo 601C. Jest to urządzenie z głowicą o rozmiarze 4 cm2. Na poniższym filmie pokazujemy jak wygląda zabieg wykonywany na staw kolanowy po urazie spowodowanym nadmiernym przeciążeniem kolana podczas półmaratonu Wrocławskiego. Czynności te zostały poprzedzone dokładną analizą przypadku, szczegółowym badaniem funkcjonalnym i terapią manualną.
Zostaw komentarz