Ból stawu biodrowego objawia się na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest ograniczenie ruchomości w stawie. Może ono powstać np. na wskutek zmian zwyrodnieniowych głowy kości udowej i/lub panewki stawu, gdzie w ciągu lat dochodziło do mniejszych lub większych urazów struktur stawowych wynikających z licznych przeciążeń.

Ból stawu biodrowego - przygotowanie do endoprotezoplastyki

Zdarza się, że wykonanie endoprotezoplastyki, pomimo bólu stawu biodrowego, nie jest konieczne. Czasem wystarczy jedynie odpowiednio zaaplikowana terapia tkanek miękkich, terapia manualna czy pinoterapia. Niemniej sytuacja, w której struktury są już na tyle zniszczone, że nieustannie generują ból stawu biodrowego, wymaga zastosowania operacyjnego wszczepienia „stawu zastępczego”, wykonanego z odpornych na ścieranie materiałów.

Byle tylko do operacji…

Niestety, wszczepienie nowego stawu (endoprotezoplastyka) nie rozwiązuje wszystkich problemów bólu stawu biodrowego. Przede wszystkim należy dobrze się przygotować do zabiegu operacyjnego. Tkanki miękkie okalające staw biodrowy (a jest ich całkiem sporo) wymagają z pewnością terapii. Szczególnie jeżeli pacjent boryka się z bólem stawu biodrowego od kilku lub kilkunastu lat. Dzięki terapii tkanek przed operacją, pacjent już po zabiegu może szybciej powrócić do zdrowia. Mięśnie, ścięgna, torebka stawowa będą się goić dużo szybciej, jeżeli pacjent zgłosi się przed operacją do terapeuty (najlepiej na miesiąc przed operacją).

Endoproteza to nie tabletka przeciwbólowa!

Zarówno przed, jak i po operacji należy usprawnić endoprotezę stawu biodrowego, ale nie tylko. Ból stawu biodrowego może pojawić się tuż po operacji, niemniej nie będzie on generowany przez sam, operowany staw. W głównej mierze będzie to ból z blizn pooperacyjnych, przykurczonych mięśni, które na wskutek traumatycznego zdarzenia jakim jest operacja, mocno się obkurczyły. Dyskomfort może być odczuwany również z szeregu innych napięć, pochodzących niemal z całego ciała. Bardzo często pacjenci podchodzą do operacji nie zadbawszy wcześniej o regulację tychże napięć. Cokolwiek się nie wydarzyło przed, w trakcie, jak i po operacji, ból stawu biodrowego można uśmierzyć poprzez odpowiednią terapię. Dodatkowy instruktarz fizjoterapeuty (ćwiczenia, unikanie niektórych ruchów w stawie) będzie też niezbędny. O endoprotezę stawu biodrowego należy po prostu dbać.

Ból stawu biodrowego – usprawnianie przed zabiegiem

Pacjentka zgłosiła się do naszego Centrum Fizjoterapeuty z bólem stawu biodrowego. Ma zaplanowaną operację wstawienia endoprotezy stawu, niemniej już teraz bardzo przeszkadza jej ból oraz ograniczenie ruchomości w stawie. Dodatkowo pacjentka martwiła się, czy te problemy nie będą miały swoich konsekwencji po operacji (odpowiadamy: tak, z pewnością będą, dlatego warto się nimi zająć już teraz).

Pacjentka nie była w stanie zgiąć kończyny dolnej w biodrze i kolanie siedząc na krześle po to, aby nałożyć sobie skarpetkę. Po intensywnej terapii w obszarze stawu biodrowego, ale także kręgosłupa lędźwiowego czy stawu kolanowego tej samej nogi pacjentka była w stanie dostatecznie ją ugiąć. Warto mieć na uwadze, że nie należy obierać za cel pełnego usprawnienia pacjenta jeszcze przed planowaną operacją.

Ból stawu biodrowego - przygotowanie do endoprotezoplastyki

Po wnikliwej diagnozie (wywiad, obejrzenie diagnostyki radiologicznej) fizjoterapeuta doszedł do wniosku, że pacjentkę należy usprawnić do takiego stopnia, aby nie męczyła się przy czynnościach dnia codziennego, a nie przygotowywać ją np. do przebiegnięcia maratonu. Pamiętajmy, że z terapią zawsze można przesadzić i niechcący pogorszyć jeszcze stan pacjenta.