Biceps, czyli mięsień dwugłowy ramienia, jako jeden z faworytów każdego entuzjasty siłowni, często kojarzy się głównie ze zginaniem stawu łokciowego. Ćwiczy się go w izolacji robiąc samo uginanie przedramion. Jednak jest to mięsień o bardziej złożonej funkcji.

Biceps - terapia manualna tkanek miękkich

Biceps i jego funckcja

Podstawowe funkcje mięśnia dwugłowego ramienia to zginanie stawu łokciowego wraz z supinacją przedramienia. Działa on wtedy na wszystkie połączenia maziowe w obrębie stawu łokciowego:

  • staw ramienno-łokciowy
  • ramienno-promieniowy
  • łokciowy-promieniowy bliższy

Jego mniej zauważalną funkcją jest wspomaganie takich ruchów jak zgięcie stawu ramiennego i przywiedzenie (głowa krótka) oraz bardzo subtelne wspomaganie odwiedzenia (głowa długa). Mięsień dwugłowy ramienia często bywa zamieszany w decentrację stawu ramiennego i następcze schorzenia stożka rotatowów.

Biceps – terapia manualna

Z uwagi na złożoność funkcji tego mięśnia w naszym Centrum Fizjoterapeuty przywiązujemy dużą wagę do opracowania jego powięzi oraz wszystkich struktur z nim skojarzonych. Jest to mięsień, który często wymaga strukturalnej pracy np. masażem głębokim u osób uprawiających m.in. sporty walki, siatkówkę, tenis, squash oraz wykonujących treningi ciężkoatletyczne.

Myśląc o strukturze i konsystencji mięśnia dwugłowego ramienia opracowujemy dokładnie przegrody międzymięśniowe, aby każdy z jego elementów mógł niezależnie wykonywać funkcję, która jest mu przypisana. Opracowujemy również pochewki nerwowo naczyniowe np. tętnic pachowej i ramiennej, aby zapewnić mięśniu dobre przewodnictwo nerwowe oraz polepszyć jego ukrwienie.

Na poniższym filmie pokazujemy jak wygląda opracowanie przegrody między głowami mięśnia dwugłowego ramienia:

Biceps – kinesiotaping

Jako wspomaganie i wydłużenie efektów terapii stosujemy kinesioteping bicepsa. Aplikację naklejamy w sposób wspomagający funkcję i ruch powięzi podczas aktywności fizycznej, jako kropka nad ,,i’’ po wykonanej terapii.