Blizna to tkanka łączna włóknista, która pojawia się na skórze jako następstwo jej uszkodzenia. Opracowanie blizny to nie tylko chęć uzyskania odpowiedniego efektu kosmetycznego, ale również dbanie o to, aby blizna i cała okolica, w której się znajduje nie tkwiła w nadmiernym napięciu.

Blizna po operacji - jak leczyć?

Blizna – wpływ na organizm

Kontrolując przebieg blizny w czasie, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań w formie restrykcji, zrostów i chronicznego napięcia tej okolicy. Pojawienie się blizny powoduje ingerencję w integralną sieć naczyń połączonych. Naszą budowę układu lokomotorycznego można wyobrazić sobie jako system ciągów powięziowych, cylindrów, a wszystko szczelnie pokryte ,,plandeką’’, czyli tak zwaną powięzią głęboką.

Jak leczyć blizny pooperacyjne?

Z tego względu odpowiednie dbanie o bliznę jest tak istotne w powrocie do sprawności oraz unikaniu powikłań w odległych miejscach naszego ciała. Smarowanie blizny specjalnym kolagenem przyśpiesza regenerację i polepsza elastyczność, nadając tym lepszy efekt kosmetyczny. Dodatkowo na zdjęciu widać, że została zastosowana płytka igłoterapia napiętych miejsc dookoła blizny. Dzięki niej niwelujemy uczucie ciągnięcia i sztywności w kończynie.

Z kolei odpowiednio dobrane ćwiczenia stymulują nowopowstające włókna kolagenowe w fizjologicznym wektorze ruchu. Powoduje to korzystniejsze dla organizmu układanie się włókien w odpowiedniej orientacji. Dzięki temu obszar, w którym doszło do urazu staje się bardziej wartościowym zbliznowaceniem pod względem funkcjonalnym.