Tensegracja w układzie powięziowym jest niezwykle ważna podczas prowadzenia skutecznej rehabilitacji. Nasze ciało to zintegrowany system naczyń połączonych napięciowo, strukturalnie i funkcjonalnie. Jesteśmy pokryci i wypełnieni nieskończoną siecią powięziowych połączeń, które tworzą nasze spoiwo, szkielet oraz sieć transmitującą bodźce zewnętrzne i wewnętrzne.

Tensegracja w układzie powięziowym

Krótki filmik przedstawiony poniżej jest prostym zobrazowaniem ciągłości strukturalnych z jakich nasze ciało jest zbudowane. Naprężenia przenoszone na powieź szeroką uda przez naprężacz powięzi szerokiej są transmitowane w różnych kierunkach i jak możemy zaobserwować na filmie na powieź goleni. Delikatny ucisk w okolicy biodra wywołuje ruch tkanek goleni. Filmik może być odpowiedzią na pytanie pacjentów, którzy wydają się zdumieni czego szukamy na goleni, gdy to biodro ich boli. Albo w jakim celu dotykamy żeber, gdy cierpnie im dłoń.

 

Dlaczego nikogo nie dziwi, że gdy w samochodzie popsuje się skrzynia biegów to cały silnik może wkrótce ulec awarii? Nasze ciało jest milion razy bardziej skomplikowane niż budowa najwymyślniejszego sprzętu elektronicznego, więc zintegrowanie pracy tylu różnych, wzajemnie działających układów nie może być proste. Nie możemy oczekiwać, że połączenie takich systemów jak np. układ nerwowy, układ krążenia, układ endokrynowy, układ oddechowy, zespolone układem powięziowym, opatrzone intelektem i odrębnym pierwiastkiem ,,ja’’ będzie oczywiste i jasne. Warto więc badać cały, inteligentny system, a nie tylko np. staw, będący tak naprawę zawiasem, który boli.