Ból pachwiny może być prowokowany przez narządy wewnętrzne, mięśnie, więzadła, tkankę nerwową czy węzły chłonne. Mnogość struktur anatomicznych sąsiadujących w tej okolicy utrudnia postawienie dokładnej diagnozy. Dlatego ważna jest szczegółowa diagnostyka różnicowa, często poszerzona o badania dodatkowe.
Struktury mogące powodować ból pachwiny
Do struktur odpowiadających za ból pachwiny należą:
- przyczepy mięśni przywodzicieli uda;
- mięsień biodrowo-lędźwiowy;
- przyczep mięśnia prostego uda,
- mięsień skośny zewnętrzny brzucha;
- kość łonowa, kość kulszowa, kość biodrowa;
- głowa kości udowej, obrąbek i torebka stawu biodrowego;
- żyła i tętnica udowa;
- węzły chłonne;
- nerw zasłonowy, nerw udowy.
Diagnozowanie bólu pachwiny
Ze względu na różnorodność struktur anatomicznych, pomocne przy postawieniu trafnej diagnozy są badania dodatkowe takie jak:
- CRP;
- OB (stan zapalny);
- USG (od zmian zwyrodnieniowych po zaburzenia naczyń krwionośnych i tkanek miękkich);
- RTG (zaburzenia kostno-stawowe)
- tomografia komputerowa;
- rezonans magnetyczny (szczegółowa diagnostyka tkanek);
- angiografia naczyń (diagnostyka naczyń krwionośnych).
Ból pachwiny – możliwe przyczyny dolegliwości
1. Uraz tkanek miękkich.
- uraz mechaniczny (podczas gwałtownego ruchu);
- czynnik przeciążeniowy (duża intensywność treningu, nieodpowiednia regeneracja).
W momencie pojawienia się podejrzeń urazu lub przeciążenia, szczególnie u sportowców i osób aktywnych fizycznie, należy przeprowadzić diagnostykę funkcjonalną. Dzięki niej można będzie zlokalizować strukturę odpowiedzialną za dolegliwości bólowe. Znaczącą rolę odgrywa w tych przypadkach dysbalans mięśniowy, mogący prowadzić do zmian przeciążeniowych, a w rezultacie wzmożonego napięcia mięśni, stanów
zapalnych przyczepów mięśniowych oraz kaletek maziowych.
Aby uniknąć problemów tej okolicy, osoby aktywne fizycznie powinny stosować dynamiczną rozgrzewkę przed wysiłkiem, trening stabilizacji centralnej oraz stretching jako uzupełnienie treningu. Dodatkowo należy zastosować stopniowy wzrost obciążenia treningowego i odpowiednią regenerację powysiłkową.
2. Choroby narządów wewnętrznych.
Dolegliwości rzutowane mogą być spowodowane m.in.:
- kamicą dróg moczowych;
- zapalenie jądra;
- zapalenie przydatków;
- zapalenie wyrostka robaczkowego.
3. Neuropatie.
Do zaburzeń przewodnictwa nerwowego może dochodzić w wyniku cukrzycy, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, dyskopatii czy infekcji półpaścem.
Neuropatia nerwu udowego, który zaopatruje ruchowo mięsień czworogłowy uda i czuciowo przednią powierzchnię uda, może objawiać się dolegliwościami bólowymi okolicy pachwiny. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia czucia przedniej powierzchni uda, a także osłabienie prostowania w stawie kolanowym i zginania w stawie biodrowym.
Neuropatia nerwu biodrowo-pachwinowego może powodować dolegliwości bólowe pachwiny z promieniowaniem do wewnętrznej strony uda. Częstą przyczyną jest napinanie mięśni brzucha, nadmiernie napięty mięsień biodrowo-lędźwiowy i mięsień prosty uda, a także niewydolny mięsień pośladkowy wielki. Dodatkowo ból może pojawiać się podczas ruchu prostowania w stawie biodrowym.
4. Przepuklina udowa i pachwinowa.
Uwypuklenie otrzewnej przez osłabione mięśnie brzucha objawia się dyskomfortem, uczuciem pieczenia w trakcie wysiłku fizycznego, a także podczas kaszlu, kichania czy parcia.
5. Infekcje.
Przy infekcji dochodzi do powiększenia i zwiększenia tkliwości węzłów chłonnych, które mogą być odpowiedzialne za ból pachwiny.
Podsumowanie
W leczeniu dolegliwości jakim jest ból w pachwinie kluczowa jest dokładna i szeroka diagnostyka, dzięki której będzie można pracować nad problemem u pacjenta. Mnogość struktur mogących odpowiadać za ból sprawia, że pachwina nie jest najłatwiejszą okolicą do badania i leczenia, dlatego najlepiej skonsultować się ze specjalistą.
Zostaw komentarz