Ból podeszwy przy chodzeniu to częsta dolegliwość ortopedyczna, może jednak mieć zupełnie inne podłoże (np. neurologiczne czy związane z błędnymi nawykami dnia codziennego). Jeśli utrzymuje się dłuższy czas, warto odwiedzić lekarza ortopedę lub fizjoterapeutę. Być może pojawi się konieczność wykonania badań obrazowych i wdrożenia rehabilitacji. Z czego może wynikać ból podeszwy przy chodzeniu?

Ból podeszwy przy chodzeniu

Ryc.1. Zdjęcie RTG jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, który zgłosił się z bólem podeszwy przy chodzeniu.

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa to rodzaj narośli kostnej (osteofitu), która tworzy się wskutek przeciążeń i mikrourazów w obrębie stopy. Sama ostroga jest jednak wyłącznie objawem, a nie przyczyną bólu. Przyczyną jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. 80% pacjentów zgłaszających się z bólem pięty pierwsze nasilone dolegliwości odczuwało już 6-12 miesięcy wcześniej. Podczas badania fizykalnego największa tkliwość palpacyjna lokalizuje się na przyśrodkowym guzku kości piętowej oraz na przebiegu rozcięgna podeszwowego, które biegnie od guza kości piętowej do podstawy dystalnych części paliczków palców stopy.

Problem diagnozuje się na podstawie badania USG oraz RTG, które uwidoczni obecność osteofitu. W pierwszej kolejności stosuje się leczenie zachowawcze, np. fizykoterapię, terapię manualną, masaże, ćwiczenia. Pomocne są specjalne wkładki oraz zmiana obuwia. Objawowo stan zapalny zwalczać można farmakoterapią. Leczenie operacyjne polegające na usunięciu osteofitu jest ostatecznością.

Modzele

Modzel to niezwykle powszechna zmiana skórna, tworząca się wskutek powtarzającego się ucisku. Keratynocyty warstwy podstawnej dzielą się intensywnie, co skutkuje pogrubieniem warstwy kolczystej naskórka, z hiperkeratozą. Modzele mogą powstawać w każdej części ciała, jednak najczęściej lokalizują się właśnie na podeszwie stopy, na podbiciu. Każdy krok powoduje dolegliwości bólowe lub dyskomfort. Nie należy mylić modzeli z odciskami.

Zmagając się z modzelami najlepiej odwiedzić podologa. Leczenie polega na unikaniu powtarzającego się ucisku danej okolicy, np. przez zmianę obuwia. Modzele można usuwać mechanicznie, np. przez ścieranie lub ścinanie zmian, czym zajmuje się właśnie podolog. Dodatkowo pomocne mogą być preparaty keratolityczne, takie jak mocznik, kwas salicylowy czy kwas mlekowy. Są one przeznaczone do stosowania miejscowego.

Nerwiak Mortona

Nerwiak Mortona jest neuropatią uciskową nerwów palców stopy, której towarzyszy włóknienie okołonerwowe. Przyczyną są m.in. powtarzające się mikrourazy lub chodzenie w niewłaściwym obuwiu. Charakterystyczne są silne bóle, a niekiedy nawet uczucie palenia w obrębie przodostopia. Objawy te nasilają się podczas chodzenia, zaś odpoczynek i zdjęcie obuwia z nóg przynoszą ulgę. Towarzyszy temu tkliwość w III przestrzeni międzypalcowej – ucisk osiowy na przestrzeń międzypalcową (przy ustawieniu palców w wyproście) powoduje ból.

Aby zdiagnozować problem, potrzebne jest wykonanie USG lub rezonansu magnetycznego stopy. Leczenie zaś polega na stosowaniu farmakoterapii przeciwzapalnej, rehabilitacji, zmianie obuwia na miękkie, obszerne, na płaskim obcasie. Ulgę może przynieść użycie indywidualnych wkładek ortopedycznych bądź miejscowe wstrzyknięcie sterydu.

Stopa reumatoidalna

Stopa reumatoidalna to jeden z objawów reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) – przewlekłej choroby o podłożu autoimmunologicznym, wywołującej stan zapalny w obrębie różnych struktur stawowych. Przyczyny RZS nie zostały jeszcze poznane. Objawy typowe dla stopy reumatoidalnej to przede wszystkim ból w obrębie stawów stopy, nasilający się przy chodzeniu, staniu lub noszeniu ciasnego obuwia, a także sztywność tych stawów. Do objawów towarzyszących można zaliczyć natomiast podwyższoną temperaturę ciała, zmęczenie, ogólne osłabienie organizmu i brak apetytu.

Leczenie polega na podawaniu odpowiednio dobranych leków przeciwreumatycznych. Ulgę przynoszą również zabiegi fizykalne, terapia manualna i ćwiczenia, które jednak należy wykonywać w fazie remisji. W fazie zaostrzenia zabronione są ciepłe okłady, które natomiast mogą pomóc przy remisji.

Umów wizytę w Centrum Fizjoterapeuty