Zerwany mięsień to uraz, który wymaga kompleksowego podejścia do problemu gdy chcemy, aby pacjent powrócił do pełnej sprawności. Urazowe przecięcie fragmentu mięśnia prostego uda oraz mięśnia obszernego przyśrodkowego to uszkodzenie bardzo ważnych miejsc dla prawidłowego funkcjonowania stawu kolanowego. Wynika to z tego, że rozmieszczone są w nich kluczowe dla mechaniki stawu centra koordynacji jednostek mięśniowo-powięziowych.

Zerwany mięsień - rehabilitacja

Zerwany mięsień

W przypadku zerwanego mięśnia można powiedzieć, że doszło do uszkodzenia miejsc, które kontrolują trakcje wywierane na tkanki miękkie okołostawowe. Do prawdopodobnych powikłań pourazowych można zaliczyć zespoły bólowe stawu kolanowego oraz wyhamowanie niektórych mięśni (niekoniecznie mięśni kończyny dolnej).

Zerwany mięsień – rehabilitacja

Rehabilitacja zerwanych mięśni obejmuje szereg technik poprawiających konsystencję blizny, w tym smarowanie ją specjalnym kolagenem (tutaj opisujemy bardziej szczegółowo o typach kolagenu w przypadku blizn). Wpływ na tworzenie się blizny wolnej od zrostów i kontrolowanie napięć wokół niej były jednym z podstawowych celów pierwszego etapu rehabilitacji.

Istotne również było stopniowane zwiększanie zakresu ruchu dla lepszej aktywacji różnych fragmentów mięśnia czworogłowego i odżywienia stawu kolanowego. Dodatkowo terapia uzupełniona była ćwiczeniami propriocepcji, a w kolejnych etapach ćwiczeniami siłowymi dla wzmocnienia mięśnia i odpowiedniego bodźcowania zbliznowacenia. Prowadzone były również zajęcia z foam rollingu dla ogólnego utrzymania dobrej kondycji i nawodnienia tkanki łącznej.