Centrum Fizjoterapeuty - fizjoterapia i rehabilitacja Wrocław

Godziny otwarcia : Od poniedziałku do piątku - 9:00 - 18:00
  Kontakt : 513 776 935

propriocepcja

Propriocepcja – dlaczego jest tak ważna w fizjoterapii

Aktualizacja:

Propriocepcja jest nieuświadomionym czuciem wzajemnej relacji części naszego ciała względem siebie. Prościej możemy powiedzieć, że jest to możliwość oceny w jakim ułożeniu znajduje się nasze ciało oraz jak porusza się w przestrzeni bez kontroli wzrokowej. Każdy rodzaj czucia jest związany z obecnością receptorów, które przechwytują specyficzny bodziec i zmieniają go na odpowiednią reakcję układu nerwowego.

propriocepcja

Propriocepcja – trochę bardziej szczegółowo

Receptorami propriocepcji są receptory zawarte w mięśniach, ścięgnach, więzadłach, torebkach stawowych i błędniku. Te proprioceptory to np. wrzeciona mięśniowe, narządy ścięgniste Golgiego, ciałka zmysłowe, ciałka blaszkowate, ciałka buławkowate. Swoje aferentne informacje przekazują do dróg tylnych rdzenia. Następnie impulsy podróżują dwiema drogami:

  • rdzeniowo-móżdzkową
  • układem tylno-powrózkowym

Impulsy proprioceptywne przebiegające drogą rdzeniowo-móżdzkową. Dochodząc do móżdżku pozostają nieuświadomione. Jeśli chodzi o drogę tylno-powrózkową to impulsy przekazywane są na drugą stronę rdzenia przedłużonego i biegną we wstędze przyśrodkowej do jądra brzusznego tylno-bocznego wzgórza, po czym kolejnym neuronem do pola czuciowego kory somatosensorycznej. Czucie proprioceptywne przekazywane do kory tym układem ulega częściowemu uświadomieniu.

Propriocepcja w fizjoterapii

Dla nas fizjoterapeutów istotny jest fakt, że większość impulsacji z proprioceptorów potrzebna jest w rdzeniu przedłużonym i pniu mózgu do uruchomienia odruchów postawnych i kontroli skurczów mięśniowych. Mimo że czucie propriocepcji nie daje odczuć i wrażeń to można je badać prosząc pacjenta o słowne określenie położenia jego kończyn.

Zaburzenia tego rodzaju czucia powodują niemożność określenia położenia swoich kończyn. Innym sposobem jest test palec-nos bądź test pięta-kolano. Urazy tkanek miękkich powodują zaburzenia propriocepcji, które prowadzą do pogorszenia stabilności stawu bądź całego ciała. Pogorszenie stabilizacji wynika z niefizjologicznej pracy jednostek motorycznych, które zawiadują mięśniami stabilizującymi, a to predysponuje do dalszych zaburzeń strukturalnych powięzi i ponownych urazów.

W celu poprawy propriocepcji wykonuje się określone ćwiczenia. Są one stosowane w przypadku rehabilitacji po rekonstrukcji ACL, gdzie bardzo istotne są ćwiczenia poprawiające stabilność dynamiczną, będącą wypadkową propriocepcji. Poprzez stabilność rozumiemy tutaj umiejętność utrzymania ciągu ruchu na stabilnym podłożu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *