Praca za biurkiem w połączeniu z ciężkimi treningami siłowymi stwarza doskonałe warunki do powstania problemu zwanego protrakcja barku (wysunięcie do przodu). Czym może skutkować ten nieprawidłowy wzorzec posturalny?

Protrakcja barku rehabilitacja

Zbyt intensywna praca mięśni piersiowych większych wraz z najszerszymi grzbietu, powoduje ,,zamknięcie’’ taśmy powierzchownej przedniej kończyn górnych i rotację wewnętrzną kości ramiennych. Większość czynności dnia codziennego i ćwiczeń opiera się na wewnętrznych rotacjach stawów ramiennych. Nasz organizm ,,dobudowuje’’ sieć włókien kolagenowych wzmacniając dany wektor ruchu. Efektem tego jest zaburzenie równowagi mięśniowo-powięziowej pomiędzy łańcuchami z przodu ciała i ich antagonistami. Tworzy nam się wzorzec posturalny, który swoją obecnością nie tylko wpływa na decentrację kości ramiennej w panewce łopatki i obciążenie mięśni karku, ale także wiele innych aspektów od krzywizn kręgosłupa po wzorzec oddechowy.

Protrakcja barku – rehabilitacja

W Centrum Fizjoterapeuty wspomagamy postawę swoich pacjentów poprzez pomoc w normalizowaniu powięzi, którą nadmiernie eksploatują. Manualne opracowanie powięzi mostkowej i mięśni piersiowych to nie tylko poprawa ruchomości oddechowej klatki piersiowej i pracy przepony.

To również odbarczenie struktur antagonistycznych, które powodują retrakcję łopatki i funkcjonują w ekscentrycznym przeciążeniu. To właśnie te struktury z tyłu (kark, okolica między łopatkami oraz kąt górny łopatki) częściej wołają o pomoc. Stąd tak ważne jest opracowanie również przodu klatki piersiowej, a nie tylko ,,subiektywnie’’ napiętych mięśni z tyłu.