Centrum Fizjoterapeuty - fizjoterapia i rehabilitacja Wrocław

Godziny otwarcia : Od poniedziałku do piątku - 9:00 - 18:00
  Kontakt : 513 776 935

Fizjoterapia po rekonstrukcji ACL 8 tydzień

Fizjoterapia po rekonstrukcji ACL

Aktualizacja:

Fizjoterapia po rekonstrukcji ACL to złożony proces doboru odpowiednich ćwiczeń. Jednymi z nich są ćwiczenia w zamkniętym łańcuchu biokinematycznym. Zwiększają one czucie głębokie (propriocepcję) i poprawiają koordynację nerwowo-mięśniową.

Fizjoterapia po rekonstrukcji ACL 8 tydzień

Na poniższym filmie wykorzystano ćwiczenie w zamkniętym łańcuchu biokinematycznym z zastosowaniem dodatkowo ruchów angażujących kończyny górne i tułów. Stabilizacja obwodowego układu ruchu, czyli wszystkich kończyn, następuje poprzez ustabilizowaną pracę ośrodkowego układu ruchu. Dzięki temu nasze kończyny mogą utrzymać ciąg ruchu i stabilność w przestrzeni. Jest to niezwykle ważne dla stawu kolanowego po rekonstrukcji więzadła ACL, ponieważ przeszczep więzadła może potrzebować od roku do kilku lat, aby w pełni wrosnąć się w ciało i odbudować unaczynienie. W tym okresie staw kolanowy jest bardziej podatny na powtórne urazy na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Fizjoterapia po rekonstrukcji ACL – ćwiczenie (8 tydzień)

 

Na filmiku widzimy jeden z przykładów ćwiczeń w zamkniętych łańcuchach biokinematycznych spełniających niezwykle ważną rolę w procesie rehabilitacji po rekonstrukcji więzadła krzyżowego-przedniego (ACL). Są to ruchy wielostawowe, w których dystalny segment, w tym przypadku stopy, są ustabilizowane (duży opór uniemożliwiający ruch). Pracujące zespoły mięśniowe wymuszają dużą koordynację nerwowo-mięśniową. Porusza się w tym momencie część proksymalna w odniesieniu do dystalnej (stopy). Należy jednak pamiętać, że usprawnianie nie może być skuteczne bez zastosowania obu rodzajów ćwiczeń (otwartych i zamkniętych łańcuchów biokinematycznych).

Ćwiczenia w zamkniętych łańcuchach biokinematycznych charakteryzują się mniejszą prędkością i swobodą wykonywanego ruchu oraz większą stabilnością niż ćwiczenia w otwartych łańcuchach biokinematycznych. Należy to wziąć pod uwagę podczas planowania całego okresu rehabilitacji po rekonstrukcji ACL.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *