Ból w dole pleców, określany bardziej fachowo jako ból w odcinku lędźwiowym lub lędźwiowo-krzyżowym jest prawdopodobnie najbardziej powszechnie występującą dolegliwością w XXI wieku. Siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna oraz nieodpowiednia dieta przyczyniają się do powstawania tego rodzaju bólu. Pacjenci bardzo często określają ból w dole pleców jako ciągnący, czasem piekący, ale także kłujący. Zazwyczaj świadczy to o nadmiernie (obronnie) napiętych mięśniach stabilizujących kręgosłup lędźwiowy i pośladki.

Ból w dole pleców - suche igłowanie

Ból w dole pleców – przyczyny i objawy

Ciało ludzkie jest stworzone do ruchu i każda dłużej przyjmowana pozycja statyczna będzie wywoływała tworzenie się w nim złych napięć. Mogą one przerodzić się np. w ból w dole pleców. Głównymi przyczynami wywołującymi ból w odcinku lędźwiowym są:

  • wielogodzinne, niemal codziennie siedzenie lub stanie;
  • zbyt krótkie przerwy od siedzenia bądź stania;
  • mała aktywność fizyczna (osłabienie mięśni stabilizujących odcinek lędźwiowy kręgosłupa).

Ból w dole pleców wywołany wyżej wymienionymi przyczynami, najczęściej pojawia się stopniowo i może się nasilać. Tym bardziej, im dłużej jest przyjmowana pozycja statyczna (siedzenie czy stanie). Ciało także będzie sygnalizowało, oprócz bólu, że coś jest nie tak. Zazwyczaj pojawi się odczucie potrzeby ruchu: wiercenie się, wyginanie tułowia w różnych kierunkach. Nie należy bagatelizować takich sygnałów i jak najszybciej wstać zza biurka. Warto odejść od niego wykonując inne niż dotychczas czynności. Ból pleców na dole może także pojawić się niespodziewanie, na przykład po zbyt gwałtownym wstaniu z krzesła.

W jaki sposób radzić sobie z bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa?

Jak wielokrotnie podkreślamy, przede wszystkim – diagnostyka. Należy udać się do specjalisty, lekarza ortopedy czy fizjoterapeuty, aby dowiedzieć się z czego tak na prawdę pochodzi ból w dole pleców. Bardzo często może to być kwestia osłabionych i nieodpowiednio napiętych grup mięśniowych w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, pośladków, ale także ud czy podudzi. Czasami może to być kwestia jednostki chorobowej takiej jak dyskopatia czy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Cokolwiek by to nie było, wprawny terapeuta z pewnością wpłynie na zredukowanie bólu do minimum. Zleci także ewentualną wizytę u innych specjalistów, jeżeli problem jest bardzo poważny. W ramach terapii, fizjoterapeuta może zalecić odpowiednie ćwiczenia czy korzystanie z narzędzi do autoterapii. Są nimi piankowe wałki (foam rolling) czy maty i wałki igłowe (aplikatory wieloigłowe).

Ból w dole pleców – rehabilitacja

Pacjentka, która zgłosiła się do Centrum Fizjoterapeuty jest studentką przesiadującą wiele godzin podczas długich wykładów na swojej uczelni. W przeszłości była aktywna fizycznie (taniec, sztuki walki). Jednak obecnie ma na taką aktywność mało czasu. Ból w dole pleców, jak określała go pacjentka był rozlany, uogólniony i nasilał się po siedzeniu przez około 30 minut. Później ból ten wymuszał poruszanie się (wiercenie, przekręcanie na krześle), co jest dla pacjentki niezwykle uciążliwe.

Fizjoterapia polegała przede wszystkim na rozluźnieniu odpowiednich obszarów mięśniowych takich mięśnie przykręgosłupowe odcinka lędźwiowego, mięsień pośladkowy średnimięsień pośladkowy mały, mięśnie po stronie wewnętrznej uda oraz mięśnie łydki w okolicach mięśnia płaszczkowatego. Miejsca te okazały się niezwykle tkliwe dla pacjentki i już ich wstępne rozluźnienie dało odczucie ulgi i rozluźnienia w odcinku lędźwiowym. Przebieg najważniejszych fragmentów z terapii pokazujemy na poniższym filmie:

Prawdopodobnie, w tym przypadku, ból w dole pleców był spowodowany szeregiem napięć mięśniowych, generowanych w przeszłości podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Być może zabrakło kontroli tych napięć w trakcie uczestniczenia w różnych zajęciach. Dodatkowo, przetrwałe siedzenie i mocne obniżenie aktywności fizycznej spowodowały, że mięśnie przestały funkcjonować prawidłowo i zaczęły nabywać niekorzystne napięcia, które finalnie wygenerowały ból w dole pleców. Zwieńczeniem terapii pacjentki był zabieg suchego igłowania, czym fizjoterapeuta wyeliminował końcowe napięcia w obrębie wyżej wymienionych grup mięśniowych. Suche igłowanie, w odpowiednim momencie terapii, okazało się tu nie tylko doskonałą metodą rozluźniającą, ale przede wszystkim utrwalającą nowe, lepsze napięcia mięśni.

Podsumowując

Ból w dole pleców może mieć wiele przyczyn, jednak najczęstszą z nich jest zbyt długie siedzenie w pracy czy na uczelni, połączone z niską aktywnością fizyczną. Często bywa tak, że ból samoistnie zniknie. Jednak nie powinno to być usprawiedliwieniem do niepodejmowania jakichkolwiek działań w zakresie diagnostyki problemu jakim jest, jak w tym przypadku ból w dole pleców. Jakikolwiek by ten ból nie był, zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą czy lekarzem i zainterweniować najszybciej jak to tylko możliwe po to, aby w przyszłości uniknąć poważniejszych konsekwencji i cieszyć się zdrowiem przez wiele lat.