Ból pleców na dole to częsta przyczyna wizyt u fizjoterapeuty. Większość tego typu stanów jest wynikiem nieprawidłowej biomechaniki układu ruchu w trakcie podnoszenia ciężarów, nagłego napięcia mięśni podczas ruchów skrętnych czy innych czynności, jak również przeciążeń. Ból w dole pleców może również wynikać z przepukliny kręgosłupa, rwy kulszowej, zapalenia stawów międzykręgowych czy infekcji nerek. To tylko jedne z najważniejszych przyczyn pojawienia się tego problemu. Warto wiedzieć jak wygląda postępowanie w takiego rodzaju dolegliwościach.

Ból pleców na dole - rehabilitacja

Ból pleców na dole – kto jest najbardziej narażony?

Ból pleców na dole jest najbardziej prawdopodobny u osób od 30 do 50 roku życia. Może to być spowodowane zachodzącymi zmianami w ciele człowieka. Zmniejsza się ilość płynu w krążkach międzykręgowych, co przekłada się na większą wrażliwość kręgosłupa na różnego rodzaju urazy. Dodatkowo dochodzi również do nieprawidłowych napięć mięśniowych. Między innymi dlatego ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych wzmacniających mięśnie, a także wykonywanie prawidłowych wzorców ruchowych.

Przyczyny bólu pleców w odcinku lędźwiowym

Ból pleców na dole może być wywołany przez wiele czynników. Do najważniejszych należą:

1. Mięśnie / więzadła.

Wykonując ćwiczenia należy uważać, aby nie doprowadzić do zbyt intensywnego rozciągnięcia mięśni czy więzadeł, które mogą ulec przez to uszkodzeniu, a nawet rozerwaniu. Do najczęstszych objawów można zaliczyć sztywność i towarzyszący temu ból pleców na dole, jak również pojawiające się okresowo skurcze okolicznych mięśni.

2. Stenoza kręgosłupa.

Stenoza kręgosłupa występuje gdy dochodzi do zwężenia kanału kręgowego, co powoduje ucisk na rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe. Nacisk może być wywołany przez kręgi budujące kręgosłup lub tkanki miękkie, czyli tzw. dyski. Najczęstsze objawy wywołane przez nacisk na rdzeń kręgowy to drętwienie, skurcze i osłabienie mięśni. Towarzyszy im zazwyczaj ból.

3. Przepuklina kręgosłupa / rwa kulszowa.

Przepuklina kręgosłupa może być przyczyną pojawienia się rwy kulszowej. Dochodzi wtedy do ucisku krążka międzykręgowego na nerw kulszowy. Łączy on kręgosłup z kończynami dolnymi, co oprócz bólu w plecach może spowodować nieprzyjemne dolegliwości w nogach. Zazwyczaj pacjenci skarżą się, że jest to uczucie pieczenia, palenia lub kłucia.

4. Niefizjologiczne skrzywienie kręgosłupa.

Nadmierne wygięcia kręgosłupa, które przekraczają fizjologiczny stan bardzo często wywołują dolegliwości bólowe. Zazwyczaj zostają one zdiagnozowane u pacjentów w młodszym wieku. Nienaturalne krzywizny kręgosłupa powodują m.in. ucisk na nerwy, wywołują nieprawidłowe napięcia mięśniowe czy więzadłowe. To przekłada się na nieprawidłową postawę ciała, a także często pojawiający się ból.

5. Inne czynniki.

Istnieje wiele innych czynników, które powodują ból pleców na dole. Obejmują one m.in. zapalenie stawów kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, fibromyalgię czy spondylozę. Warto również dodać, że przyczyną tego stanu mogą być również problemy z nerkami, pęcherzem, torbiele jajników, ciąża, włókniaki macicy, a także nowotwory.

Ból pleców na dole – rehabilitacja

Aby rehabilitacja osób z bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa była najbardziej efektywna, należy przede wszystkim zapoznać się z całą historią chorobową pacjenta, a także szczegółowymi badaniami obrazowymi. Bardzo ważne jest więc badanie podmiotowe wykluczające jak najwięcej artefaktów związanych z aktualnym stanem pacjenta. Dopiero po tego rodzaju wywiadzie można będzie przejść do wykonania szczegółowych testów funkcjonalnych, które określą przyczynę dolegliwości. Pozwoli to również podać dokładne miejsce występowania bólu, a także sprawdzić jak wpływa on na zakresy ruchów w stawach.

Pacjentka z bólem w dolnej części pleców zgłosiła się do naszego Centrum Fizjoterapeuty. Po przeprowadzeniu szczegółowych badaniach, a także dokładnym zdiagnozowaniu, fizjoterapeuta mógł określić przyczynę dolegliwości. Pojawiły się one już około miesiąca przed wizytą. Jednak dopiero gdy ból pleców zaczynał przeszkadzać pacjentce w wykonywaniu czynności dnia codziennego postanowiła udać się do specjalisty. Jednym z głównych czynników pojawienia takiego stanu było przeciążenie dolnej części pleców. Spowodowane było m.in. przeniesieniem środka ciężkości, ponieważ pacjentka była w pierwszym trymestrze ciąży i jej ciało ulegało przemianom fizjologicznym. Dodatkowo wykonywane do tej pory wzorce ruchowe nie były prawidłowe, na co również zwrócono uwagę podczas wizyty.

Głównym aspektem, na którym fizjoterapeuta skupił swoje działania była odpowiednio dobrana terapia manualna. Dodatkowa praca na tkankach miękkich przyniosła oczekiwane efekty w postaci redukcji bólu. Na koniec kompleksowej fizjoterapii zastosowany został kinesiotaping w celu utrzymania efektów. Na poniższym filmie pokazujemy jak przebiegał proces oklejania plastrami do tapingu: