Uraz więzadła pobocznego piszczelowego najczęściej jest wynikiem działania dynamicznej siły z zewnątrz bądź przeciążenia związanego z nagłą zmianą kierunku ruchu. W takiej sytuacji bardzo ważna jest rehabilitacja, która zapobiegnie niestabilności kolana oraz rozwojowi zwyrodnień.

Uraz więzadła pobocznego piszczelowego

Uraz więzadła pobocznego piszczelowego

Uraz więzadła pobocznego piszczelowego charakteryzuje się częściowym bądź całkowitym zerwaniem więzadła, które oceniane jest w skali od 1 do 3:

  • stopień 1 – niewielka liczba włókien zostaje naderwana (ok 5%), stabilność kolana jest w pełni zachowana;
  • stopień 2 – znaczna liczba włókien zostaje naderwana, stabilność kolana jest częściowo utracona;
  • stopień 3 – wszystkie włókna są zerwane, niestabilność kolana, niezbędny zabieg chirurgiczny.

Przyczyny

Uraz więzadła pobocznego piszczelowego zwykle może wyniknąć z uderzenia w boczną część kolana. Dochodzi do niego często podczas gry w futbol amerykański czy piłkę nożną, gdy siła działająca na kolano jest zbyt duża, powodując uszkodzenie więzadła. Często do uszkodzeń dochodzi w różnego rodzaju sportach skocznych. Zazwyczaj podczas lądowania na niestabilnym podłożu, może dojść do niekontrolowanego skoślawienia kolana i uszkodzenia więzadła pobocznego piszczelowego, jak również innych ważnych struktur stawu kolanowego.

Objawy

W przypadku uszkodzenia stopnia 1 niewielki ból podczas palpacji przyśrodkowej części kolana. Również dokuczliwy ból, pojawiający się w trakcie wstawania z krzesła oraz czynności, w której kolano jest zgięte a podudzie przemieszcza się do środkowej strony ciała względem uda. Opuchlizna może się pojawić w pierwszych 2 dniach, jednak nie jest zawsze widoczna w urazie 1 stopnia.

W przypadku urazu 2 stopnia ból będzie dużo intensywniejszy, niż w przypadku urazu 1 stopnia. Pojawi się również opuchlizna w ciągu pierwszych 24 godzin. Większość, nawet prostych ruchów w stawie kolanowym, będzie przynosiło dolegliwości bólowe oraz w pewnym stopniu powodowało niestabilność stawu.

W przypadku urazu 3 stopnia kolano będzie niestabilne, a ból z reguły będzie uniemożliwiał wykonywanie jakiejkolwiek czynności. Dojdzie do ostrego stanu zapalnego, co wiążę się z obrzękiem, zaczerwieniem i krwiakiem w miejscu uszkodzenia.

We wszystkich przypadkach pacjent będzie narzekał na sztywności w stawie kolanowym, co będzie się wiązało ze zmniejszoną aktywnością fizyczną i bólem.

Diagnoza

Uraz więzadła pobocznego piszczelowego zazwyczaj można zdiagnozować podczas konsultacji subiektywnej i obiektywnej. Podczas konsultacji obiektywnej, palpacja powodująca ból przyśrodkowej części kolana oraz testy funkcjonalne na więzadło, mogą potwierdzić prawdopodobieństwo trafnej diagnozy. Przydatne może być również wykonanie MRI lub USG, w celu wykluczenia innych patologii oraz ocenienia stanu urazu.

Leczenie

W początkowej fazie wszystkich trzech stopni urazu mogą być przyjmowane leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Należy jednak pamiętać, że leki te nie wyleczą urazu, a załagodzą tylko objawy. Również unikanie ruchów, które powodują ból nie jest wskazane, gdyż spowalnia to proces gojenia. Warto stosować okłady z zimna, które załagodzą obrzęk i przyspieszą proces regeneracji. W przypadku urazów 1 i 2 stopnia do wyżej wymienionych zaleceń należy dodać etap rehabilitacji. W skład takiego etapu powinny wchodzić zabiegi fizykoterapeutyczne, które przyśpieszą procesy regeneracyjne tkanek (m.in. laseroterapia lub fonoforeza), oraz sprecyzowana terapia manualna, obejmująca miejsce schorzenia oraz inne obszary mające bezpośredni lub pośredni wpływ na proces odbudowy więzadła.

Niezbędny natomiast może okazać się zabieg chirurgiczny w sytuacji uszkodzenia 3 stopnia. Następnie przejście całego procesu rehabilitacyjnego, aż do uzyskania pełnej sprawności, uwzględniając zalecenia lekarza operującego.

Uraz więzadła pobocznego piszczelowego 1 stopnia możemy zobaczyć na przykładzie naszego pacjenta, który zgłosił się na rehabilitację w Centrum Fizjoterapeuty. Do urazu więzadła doszło podczas treningu ju-jitsu. Sport o tym charakterze często wymusza pozycję i techniki które obciążają stawy, a w szczególności struktury więzadłowe. Film przedstawia wybrane techniki terapii, po których pacjent poczuł szybki efekt w postaci zniesienia dolegliwości bólowych w wybranych pozycjach.