Skręcenie stawu skokowego to jeden z najczęściej spotykanych urazów kończyny dolnej, nie tylko wśród profesjonalnych sportowców lecz także u ludzi niezajmujących się sportem na co dzień. Może przytrafić się każdemu z nas, podczas wykonywania prostych czynności dnia codziennego lub chociażby idąc po nierównym podłożu. Skręcenie stawu skokowego często jest bagatelizowane, a może wyrządzić wiele problemów. Pamiętać należy o tym, że raz skręcona kostka bardzo często predysponuje do kolejnych tego typu urazów. Warto również dodać, że unieruchomienie stawu skokowego nie powinno trwać zbyt długo jeśli nie zachodzi taka konieczność.

Skręcenie stawu skokowego - fizjoterapia

 

Skręcenie stawu skokowego – co zostaje uszkodzone?

Do skręcenia stawu skokowego zazwyczaj dochodzi gdy podeszwowa cześć stopy przekręca się do wewnątrz. Wówczas po zewnętrznej stronie kostki uszkodzeniu ulegają takie struktury jak więzadło skokowo-strzałkowe przednie, więzadło skokowo-strzałkowe tyle oraz więzadło strzałkowo-piętowe. W zależności od stopnia uszkodzenia obrażeniom ulega również torebka stawowa.

Skręcenie stawu skokowego fizjoterapia

Pacjentka zgłosiła się do naszego Centrum Fizjoterapeuty po 5 dniach od inwersyjnego skręcenia stawu skokowego. Przyszła o kuli oraz z zaleceniem noszenia przez 5 tygodni ortezy na stawy skokowy. Po zebraniu wywiadu, badaniu funkcjonalnym stawu oraz porównania zakresów ruchomości przystąpiono do terapii. Podczas gdy po urazie ciało próbuje w każdy możliwy sposób skompensować dane zaburzenia, zdiagnozowane zostało dodatkowo zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego po stronie przeciwnej od uszkodzonej kostki. W tym przypadku było to po lewej stronie co miało znaczny wpływ na dysproporcje w długości kończyn dolnych oraz zaburzoną biomechanikę miednicy co widać na początku poniższego filmu przedstawiającego przebieg z terapii.

Następnie zastosowano cały wachlarz technik i metod terapii manualnej, aby przestymulować i pobudzić cały organizm do jak najlepszej regeneracji i przebudowy. Pacjentka już po pierwszej wizycie zauważyła znaczne zniwelowanie bólu oraz poprawę ruchomości w stawie skokowym zajętym urazem, co pozwoliło odstawić kule. Po fizjoterapii stosowana była metoda kinesiotapingu mająca na celu większe ustabilizowanie stawu oraz podtrzymanie efektu terapii. Po upływie 3 dni, podczas których tkanki ulegały regeneracji, pacjentka była w stanie odstawić całkowicie ortezę i na kolejną (drugą) wizytę przyjść tylko w lekkiej opasce uciskowej, ponieważ w niej czuła się pewniej. Z terapii na terapie stan pacjentki poprawiał się, a ona sama była zadowolona z rezultatów jakie udało się wypracować. Szczególnie z tego, że nie musiała chodzić tyle czasu z ortezą oraz niepotrzebnie odciążać staw.

Aby fizjoterapia była skuteczna i bezpieczna należy skonsultować się z wykwalifikowanym fizjoterapeutą. Przeprowadzi dany zabieg w sposób profesjonalny oraz poinstruuje czego należy unikać w danym momencie, a także co wykonywać, aby powrócić do pełnej sprawności. Poniższy film przedstawia najważniejsze ujęcia z całego procesu leczenia dostosowanego do schorzenia i stanu pacjentki. Jest to efekty czterech przeprowadzonych terapii po skręceniu stawu skokowego.