Centrum Fizjoterapeuty - fizjoterapia i rehabilitacja Wrocław

Godziny otwarcia : Od poniedziałku do piątku - 9:00 - 18:00
  Kontakt : 513 776 935

Fizjoterapia sportowa

Fizjoterapia sportowa

Fizjoterapia sportowa to szerokie pojęcie modelu pracy ze sportowcem. Całokształt działań nastawiony jest na wspomaganie treningu, optymalizację osiągnięć sportowych, polepszenie regeneracji powysiłkowej oraz przygotowanie do wysiłku bezpośrednio przed startem. Niezbędnym elementem prowadzenia tego rodzaju fizjoterapii jest rozumienie specyfiki danej dyscypliny, a także wiedza z anatomii i biomechaniki danego sportu.

Fizjoterapia sportowa

Rola fizjoterapii w sporcie

Jedna z tak zwanych prawd powszechnych mówi, że sport to zdrowie. Osoby uprawiające sport rekreacyjnie, zwani często amatorami, mogą cieszyć się korzyściami płynącymi z uprawiania aktywności fizycznej. Inaczej jest natomiast w przypadku osób uprawiających sport wyczynowo. Kiedy to dla wyniku, medalu czy kolejnego rekordu przekracza się własne granice. Często prowadzi to do poważnych urazów narządu ruchu.

Najtrudniejsze, a zarazem najważniejsze wyzwania dla zespołu treningowego, w tym zawodnika i fizjoterapeuty są czynności zapobiegające urazom. Mówiąc o wspomaganiu treningu i optymalizacji osiągnięć sportowych mamy na uwadze wykrywanie niekorzystnych adaptacji posturalnych, które mogą sprzyjać rozwojowi kontuzji, zarówno ostrych jak i przewlekłych.

Fizjoterapia sportowa na przykładzie trójboju siłowego

Znając czynniki kontuzji jakie towarzyszą trójbojowi siłowemu i skutki treningu z tym związane, poddaje się sportowca specjalnej diagnostyce funkcjonalnej i ustala indywidualny program terapeutyczny. Wszystko w celu wzmocnienia ciała zawodnika i osiągnięcia lepszych wyników sportowych. Samo przygotowanie przedstartowe, obejmujące zwiększenie zakresów ruchu w stawach i usprawnienie kontroli nerwowo-mięśniowej głównych grup mięśniowych zaangażowanych do pracy w przysiadzie, wyciskaniu sztangi leżąc i martwym ciągu, pozwala na osiągnięcie lepszych wyników. Zastosowanie mobilizacji stawów z ruchem, masażu przedstartowego, technik kontroli nerwowo-mięśniowej na kilka dni, godzin czy minut przed startem dodają kilka procent więcej do możliwości sportowca, a to z kolei przekłada się na jego lepszy wynik.

Patrząc przez pryzmat naszego pacjenta, trójboistę siłowego Pawła, który przygotowuje się do Mistrzostw Europy mamy do czynienia z ograniczeniami ruchomości odcinka piersiowego kręgosłupa. Dodatkowo występują ograniczenia rotacji zewnętrznej stawów ramiennych i retrakcji obręczy barkowej. Pojawiają się też tendencje do protrakcji barków, a także głowy maskowane nadmierną lordozą lędźwiową z rotacją zewnętrzną bioder. Naszym zadaniem jako fizjoterapeutów jest przywracanie równowagi strukturalnej i funkcjonalnej u pacjentów, którzy adaptując swoje ciało do wykonania danej dyscypliny, powodują w nim szereg niekorzystnych zjawisk adaptacyjnych. Wynika to często z reakcji obronnych organizmu przed bólem oraz przyjmowanie odpowiednich wzorców posturalnych i ruchowych w związku z chronicznie narastającą dysfunkcją, często przez dłuższy okres przebiegającą bezobjawowo.

Należy jednak pamiętać, że kluczowym aspektem w fizjoterapii sportowców, nie tylko trójboju siłowego, ale też innych dyscyplin sportowych jest zachowanie szczególnej ostrożności. Wszystko ze względu na indywidualny wzorzec ruchu dla danej dyscypliny, na który zawodnik pracuje przez całą karierę sportową. Być może niefizjologiczne ustawienia stawów i układu mięśniowo-powięziowego są „tajną bronią” sportowca w osiąganych sukcesach i nie należy ich zmieniać na siłę.

Pełniąc opiekę nad sportowcem stosujemy szereg działań fizjoterapeutycznych. Mają one na celu poprawę mobilności w stawach objętych ograniczeniami usuwając restrykcje powięziowe, punkty spustowe oraz densyfikacje. Dbamy również o trofikę tkanek i odprowadzanie metabolitów po wysiłku poprzez różnego rodzaju masaże lecznicze. Jeśli będziemy wspomagać w naturalny sposób nasze treningi, jesteśmy w stanie poprawić elastyczność i sprężystość mięśni. Dodatkowo możemy wpłynąć na poprawę koordynacji ruchowej oraz samych wzorców. Zbalansowanie miednicy pomoże nam osiągnąć lepsze wyniki np. w siadzie, pozwalając uzyskać większy moment siły mięśniowej. Dodatkowo odpowiednie pobudzenie układu nerwowego poprzez pracę na receptorach skórnych przy użyciu pinopresury bardzo dobrze normalizuje napięcie mięśniowe. Uruchamia także szereg procesów samoregulacyjnych w organizmie.

Podsumowanie

Reasumując, zawodnik startujący w zawodach najwyższej rangi czerpie wiele korzyści ze współpracy z fizjoterapeutą. Nie tylko w walce z kontuzją, ale też osiąganiu lepszych wyników sportowych. Fizjoterapia sportowa ma więc duże znaczenie w walce o najwyższe pozycje, gdzie liczy się każdy detal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *