Rehabilitacja stawu kolanowego po rekonstrukcji ACL to odpowiedzialne zadanie. Dlatego też, do każdej osoby z takim urazem trzeba podejść indywidualnie i dopasować odpowiedni plan przebiegu fizjoterapii. Do naszego Centrum Fizjoterapeuty trafił kolejny pacjent po urazie kolana i rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL).

Rehabilitacja stawu kolanowego - rekonstrukcja ACL

Rehabilitacja stawu kolanowego po rekonstrukcji ACL – przebieg fizjoterapii

Pacjent przyszedł do nas po 2 tygodniach od operacji rekonstrukcji ACL. Od razu zdecydowaliśmy się porzucić ortezę z regulowanym stopniem zgięcia, aby przywrócić odpowiedni chód ze wszystkimi jego determinantami. Do 4 tygodnia po rekonstrukcji ACL osiągnęliśmy dobrze opracowaną bliznę, bardzo dobry zakres ruchu oraz zminimalizowaliśmy spadek masy mięśniowej.

Zastosowane procedury fizjoterapeutyczne to terapia manualna tkanek miękkich, manipulacje kręgosłupa, pinopresura oraz ćwiczenia oparte na teorii szlaków synkinetycznych w pozapiramidowej integracji ruchu (wzorce ruchu). W naszym Centrum Fizjoterapeuty każdy zabieg usprawniający charakteryzuje się holistycznym podejściem do każdego urazu.

Rehabilitacja w 4 tygodniu po rekonstrukcji więzadła krzyżowego (ACL) na załączonym filmiku pokazuje mały wycinek włożonej pracy.

Po zabiegu rekonstrukcji staramy się ograniczyć do minimum spadek masy mięśniowej spowodowanej niemożnością pełnego obciążania kończyny. Powodem, dla którego masa mięśniowa spada w znacznym stopniu jest fakt, że kolano nie pracuje w pełnym kątowym zakresie ruchu. Z kolei fragmenty mięśnia czworogłowego, odpowiedzialne za dany ruch, ulegają osłabieniu oraz zanikowi prostemu. Dobieramy ćwiczenia tak, aby odpowiednio i bezpiecznie angażować mięśnie, nie przeciążając przeszczepu więzadła. Należy unikać w tym okresie sił ścinających i rotacji w kolanie.

Programowanie ćwiczeń, poza utrzymaniem masy mięśniowej, w dużej mierze ma również na celu poprawę stabilności kolana i tułowia poprzez poprawę czucia głębokiego (propriocepcji). Ćwiczenia budujące stabilność w zamkniętych łańcuchach biokinematycznych odgrywają ważną rolę przez cały okres rehabilitacji. Stosujemy dużo ćwiczeń wielostawowych angażujących cały wzorzec ruchu, a nie tylko ,,sztuczny, wyizolowany’’ ruch w stawie. Nasz mózg rozpoznaje wzorzec ruchu przebiegający w wielu płaszczyznach. Staramy się więc podążać i ćwiczyć zgodnie z naturą w przywracaniu utraconych funkcji.