Operacja haluksów metodą MICA (ang. Minimally Invasive Chevron Akin) należy do najbardziej pionierskich i innowacyjnych metod korekcji ustawienia palucha, czyli I palca w stopie. Jednocześnie jest zabiegiem skomplikowanym, dlatego nie każdy lekarz się go podejmie. Zaletą operacji MICA jest mała inwazyjność, trwałe efekty oraz krótki czas rekonwalescencji.

Operacja haluksów metodą MICA

Ryc.1. Zdjęcie RTG jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, który zgłosił się na rehabilitację po operacji haluksów metodą MICA.

Operacja haluksów metodą MICA – na czym polega?

Metoda MICA (ang. Minimally Invasive Chevron Akin) to małoinwazyjny, przezskórny sposób korekcji haluksów, czyli koślawego ustawienia paluchów stóp. W praktyce na zabieg składają się 2 podstawowe elementy:

  1. Pozastawowa osteotomia I kości śródstopia przeprowadzana podgłowowo (chevron).
  2. Osteotomia paliczka bliższego palucha (tzw. osteotomia Akina).

Poszczególne etapy zabiegu można przedstawić w skrócie następująco:

  • przyjęcie pacjenta do szpitala, wykonanie zdjęć RTG, ustalenie planu operacji;
  • znieczulenie podpajęczynówkowe lub blokada nerwów obwodowych kończyny dolnej, znieczulając tym samym pacjenta od pasa w dół (świadomość zostaje zachowana);
  • wykonanie 4 niewielkich nacięć w stopie (zwykle mają one kilka mm długości);
  • osteotomie struktur kostnych i ustawienie ich we właściwej pozycji;
  • stabilizacja nowo ułożonych struktur kostnych tzw. szwem kostnym lub niewielkimi śrubami tytanowymi (częściej), które umieszcza się w kości na przyśrodkowo-grzbietowej stronie stopy;
  • zaszycie nacięć i unieruchomienie stopy.

Czas trwania zabiegu wynosi 30-60 minut, jednak u większości pacjentów nie przekracza 45 minut. Wszystkie cięcia kostne ortopeda wykonuje specjalnym obrotowym borem pod kontrolą aparatu RTG. Dlatego poszczególne etapy działań są starannie monitorowane i gwarantują bezpieczeństwo. W porównaniu do zabiegów klasycznych nie narusza się stawów, wykonując cięcia poza nimi, co bardzo dobrze rokuje dla przyszłej aktywności fizycznej. Co ciekawe, operację haluksów metodą MICA wykonuje się w pełnym ukrwieniu kończyny. Lekarz nie zakłada więc na nią specjalnej opaski uciskowej, aby powstrzymać krwawienie.

Zalety operacji haluksów metodą MICA

Największymi zaletami operacji metodą MICA są:

  • mała inwazyjność przez brak konieczności wykonywania dostępu otwartego oraz naruszenia tkanek miękkich w minimalnym stopniu;
  • brak ingerencji w staw śródstopno-paliczkowy, co z kolei przekłada się na jego bardzo dobrą ruchomość po okresie rekonwalescencji;
  • skrócony czas rekonwalescencji i szybki powrót do sprawności;
  • minimalizacja ewentualnego ryzyka nawrotu dolegliwości w późniejszym czasie;

Wyniki badań potwierdzają, że operacja haluksów metodą MICA pozwala uzyskać zadowalający stopień korekcji palucha koślawego. Daje rezultaty nierzadko lepsze, niż metody przeprowadzane na otwarto. Trójpunktowe oparcie śruby proksymalnej (korówka przyśrodkowa i boczna I kości śródstopia oraz jej odłam dalszy) zapewniają bardzo dobrą i solidną stabilizację uzyskanej korekcji palucha.

Operacja haluksów metodą MICA – wskazania

Metoda MICA wykorzystywana jest do leczenia praktycznie wszystkich form haluksów – od łagodnej, poprzez umiarkowaną, aż do zaawansowanej. Wskazaniami są więc ból i dyskomfort w okolicy stawu śródstopno-paliczkowego palca I stopy oraz niemożność komfortowego zakładania obuwia w związku z obecnością palucha koślawego, jak również brak akceptacji wyglądu stopy ze względów estetycznych. Metodę MICA poleca się w szczególności pacjentom uprawiającym sport i z dużymi oczekiwaniami względem poziomu aktywności, ponieważ po operacji możliwe jest uzyskanie zadowalającej ruchomości wszystkich stawów stopy.

Operacja haluksów metodą MICA – przeciwwskazania

Podstawowe przeciwwskazaniami do operacji MICA to:

  • ciąża – należy odczekać do porodu, ponieważ każde stosowane znieczulenie jest pewnym ryzykiem dla rozwijającego się płodu;
  • zaawansowane zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • gorączka;
  • czynne infekcje i zaostrzenie chorób przewlekłych;
  • zakażenie wirusem HIV;
  • zaawansowana i niekontrolowana cukrzyca;
  • przewlekłe stosowanie leków immunosupresyjnych powodujących znaczące osłabienie odporności.

Każdorazowo stan zdrowia pacjenta oraz zaawansowanie palucha koślawego konsultowane są z lekarzem ortopedą, który podejmuje decyzję o wykonaniu zabiegu bądź o dobraniu innej metody leczniczej.

Operacja haluksów metodą MICA a metody otwarte

Operacja haluksów metodą MICA w pewnym stopniu przypomina nieco metodykę klasycznej, ponadczasowej procedury chevron przeprowadzanej na otwarto. Podstawowa różnica wiąże się jednak z zastosowanym instrumentarium (jest ono zupełnie inne) oraz z metodą stabilizacji korekcji. Ponadto operacja MICA gwarantuje korekcję trójpłaszczyznową, zaś procedura chevron dwupłaszczyznową. Efekty są zatem korzystniejsze, a inwazyjność zabiegu mniejsza.

Rehabilitacja po operacji haluksów metodą MICA

Po operacji haluksów metodą MICA niezbędna jest starannie prowadzona rehabilitacja, będąca najważniejszym czynnikiem umożliwiającym powrót do pełnej sprawności. Chodzenie z obciążaniem operowanej stopy jest możliwe pod warunkiem użytkowania specjalnej ortezy odciążającej przodostopie (tzw. buta baruka). Dzięki niej podczas chodzenia nacisk kieruje się w największym stopniu na piętę, odciążając operowaną okolicę. Ortopedzi coraz chętniej rekomendują jednak korzystanie z ortezy z podeszwą typu roller. Po uzyskaniu zrostu kostnego potwierdzonego zdjęciem RTG należy rozpocząć fizjoterapię obejmującą terapię manualną i indywidualnie dobrane ćwiczenia. Bieganie jest dozwolone od 3-4 miesiąca po zabiegu, jeśli wspięcie na palce jest dla pacjenta bezbolesne i jednocześnie wykazuje on dobrą tolerancję szybszego marszu na dłuższym dystansie, np. 5 km.

W celu wspierania procesu gojenia pooperacyjnego, zaleca się również odpowiednio dobraną suplementację, m.in.: kolagen, kwas hialuronowy, witamina D.

Umów wizytę w Centrum Fizjoterapeuty