Rozciąganie to jedna z najważniejszych czynności, która pomaga unikać kontuzji podczas treningu. Osiągnięta dzięki temu elastyczność, obok siły i szybkości jest jedną z naturalnych sprawności motorycznych.
Osoby charakteryzujące się dużą gibkością są w stanie wykonywać prawidłowe zakresy ruchu w stawach co zmniejsza ryzyko wystąpienia urazu, poprawia pracę stawów, siłę mięśniową i jakość ruchu. Ciekawy jest fakt, że nad gibkością można pracować. W celu osiągnięcia poprawy kontroli nerwowo-mięśniowej skuteczne okazuje się m.in. uprawianie jogi, stretchingu, rolowanie (foam rolling). Jednak bezcenna w tym wszystkim jest konsultacja z fizjoterapeutą i uzyskanie cennych wskazówek. Wykonana przez fizjoterapeutę diagnostyka i indywidualnie dobrana terapia manualna pozwala osiągnąć maksymalne efekty dla całego ciała.
Wstawanie z łóżka, sprzątanie, wsiadanie i wysiadanie z samochodu – każda aktywność fizyczna w ciągu dnia wymaga zaangażowania do pracy cały układ ruchu. Podczas wykonywania codziennych czynności często zdarza się, że czujemy nagły ból w plecach, który często promieniuje do nogi. Występują również bóle i zawroty głowy, a niekiedy szybciej się męczymy. Zdarza się też, że po ciężkim dniu mamy problem z regeneracją, nie możemy się wyspać. W takich sytuacjach przyczyny możemy najczęściej szukać w układzie mięśniowo-powięziowym. Sklejenia grup mięśniowych i powięzi powierzchownej, zaburzone uwodnienie tkanek, czy niewłaściwe ustawienie stawów to tylko kilka możliwych przyczyn negatywnych objawów. Najskuteczniejszym lekiem na wymienione dolegliwości jest ruch, a właściwą receptę można uzyskać u fizjoterapeuty.
Rozciąganie a fizjoterapia
Już jedna wizyta często przynosi oczekiwane efekty, a regularna fizjoterapia daje jeszcze większe możliwości i poprawia wyniki w uprawianym sporcie. Sami pacjenci nie zdają sobie sprawy jakie mają możliwości, do momentu podjęcia współpracy z fizjoterapeutą.
Zostaw komentarz