Dynamiczna stabilizacja z treningiem czasu reakcji to bardzo ważny temat zajęć dla pacjentów, którzy chcą wrócić do sportów kontaktowych po urazach typu: zerwane więzadło, skręcenie stawu, naderwanie mięśni czy artroskopia.

Dynamiczna stabilizacja po urazach

Po odbudowaniu takich parametrów jak zakres ruchu, siła mięśniowa, propriocepcja przystępujemy do ćwiczeń zawierających elementy danej dyscypliny, do której pacjent zamierza powrócić. W przypadku naszego Pacjenta uraz dotyczył stawu kolanowego, a dyscypliną jest jiu-jitsu. Trening z piłką to wymuszenie odpowiedniej reakcji motorycznej stabilizującej ciało w bezpiecznych pozycjach w odpowiednim czasie.

Dynamiczna stabilizacja – kiedy pacjent jest gotowy?

Torowanie odpowiednich zachowań ma zapewnić bezpieczne pokonanie oporu. Pełne przygotowanie pacjenta do powrotu do uprawiania sportu następuje w momencie, gdy odzyskał on już odpowiedni zakres ruchu w stawie, a siła mięśniowa zbliża się do siły kończyny zdrowej. Dodatkowo potrafi korzystać z kokontrakcji na stabilnym i niestabilnym podłożu, czyli zdolności do napinania mięśni w okolicy stawu oraz świadomego kontrolowania ich napięcia. Ważne jest też pozbycie się traumy i strachu, które generują niepotrzebne napięcia i pogarszają elastyczną adaptację do ruchu.