Artroskopia kolana to zabieg, który wykonuje się dość często. Niestety nierzadko też spotykamy się ze zjawiskiem niedoinformowania pacjentów po tego rodzaju zabiegach i o ich dalszych losach po wyjściu ze szpitala. Brakuje im nie tylko informacji o ,,możliwości’’ rehabilitacji, ale wręcz jej konieczności dla uniknięcia niekorzystnych powikłań po zabiegu np. zrosty i przykurcze.

Artroskopia kolana skutki zaniedbania rehabilitacji po zabiegu

Artroskopia kolana – sam zabieg to nie wszystko

Mimo rewelacyjnie wykonanego zabiegu artroskopowego bez usprawniania fizjoterapeutycznego może dojść do wytworzenia zmian kompensacyjnych w tkankach. Dodatkowo można nabyć złe wzorce nerwowo-mięśniowe. Kontrolowane obciążanie wraz z przywracaniem prawidłowych zakresów ruchu w odpowiednim czasie może być kluczowe dla osiągnięcia sprawności kolana sprzed urazu / schorzenia.

Na załączonym zdjęciu widzimy pacjenta po rekonstrukcji ACL (więzadła krzyżowego przedniego) kolana miesiąc po zabiegu bez rehabilitacji.

Pacjent kulejąc przyszedł do Centrum Fizjoterapeuty w ortezie i o kulach. Przed nami trudne zadanie, ponieważ kolano ma spory deficyt wyprostu co jest kluczowe w pierwszych tygodniach po zabiegu. Brak pełnego wyprostu to również brak stymulacji tej części mięśnia czworogłowego, która najwięcej działa w warunkach zbliżonych do wyprostu. Mowa tutaj oczywiście o głowie przyśrodkowej. Ponadto jeśli mięsień nie działa w pewnych wartościach kątowych zgięcia, to również mięsień obszerny boczny nie zostaje poddany odpowiedniej stymulacji i ulega atrofii. Zatem pojawia się chorobotwórcza pętla gdzie ograniczenie wyprostu osłabia mięsień, a słaby mięsień to brak sprawnego aparatu wyprostnego kolana. Brak wyprostu mającego podwaliny strukturalne lub funkcjonalne to również zakłócenie wzorców lokomotorycznych, w tym wzorców pracy miednicy. Każdy fizjoterapeuta jest świadom ile złego może wnieść niefizjologiczny chód oraz jak może to zjawisko namieszać na różnych piętrach układu lokomotorycznego.

Artroskopia kolana skutki zaniedbania rehabilitacji po zabiegu 2

Wracając do zdjęcia (również z innej perspektywy) widzimy kolano z ograniczeniami ruchu oraz deficytami nerwowo-mięśniowymi. Z pewnością czeka nas dużo pracy, aby pomóc pacjentowi wrócić do sportu. Warto podkreślić, że pacjent został poproszony o napięcie obu mięśni czworogłowych i dzięki temu doskonale widać różnicę w obwodach uda.

Poza strukturalną pracą na tkankach, czeka nas również dużo pracy w przywróceniu funkcji, stabilizacji, siły i odpowiedniego wzorca chodu, który niestety bardzo ucierpiał przez nadużywanie kul oraz ortezy.