Masaż tkanek głębokich oraz uwalnianie mięśniowo-powięziowe to elementy często stosowane w praktyce fizjoterapeuty. Każda praca z tkanką to nie tylko praca z fragmentem powięzi, ale oddziaływanie na cały system połączeń. Czy możemy więc rozluźniać co nam się tylko podoba bezwiednie. Oczywiście, że nie. Nasza nieskończona sieć powięzi jest systemem naczyń połączonych, w który należy ingerować z głową. Wytłumaczymy to na przykładzie bocznej części uda, gdzie znajduje się struktura nazywana pasmem biodrowo-piszczelowym.

Masaż tkanek głebokich

Masaż tkanek głębokich

Pasmo biodrowo-piszczelowe jest traktem (przejściem) fragmentu mięśnia pośladkowego wielkiego oraz naprężacza powięzi szerokiej przez całe udo do przyczepu na kości piszczelowej. Pełni funkcję stabilizującą staw biodrowy i kolanowy. Jest swego rodzaju wzmacniaczem hydraulicznym mięśnia czworogłowego, dzięki swoim włóknom biegnącym poprzecznie. Pasmo biodrowo-piszczelowe, inczej ITB, wini się często za powstanie tak zwanego zespołu pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS – ilio-tibial band syndrome). Objawia się to bólem w bocznym przedziale kolana.

Obecnie nastała moda rolowania pasma biodrowo-piszczelowego. Chociaż tak naprawdę mało kto jest w stanie stwierdzić po co. Całe szczęście sam cel został gdzieś utracony w samej metodyce i pozycji do jego wykonania, która nie ma wiele wspólnego z rozluźnieniem np. bocznego łańcucha posturalnego (taśmy bocznej). Jeśli w naszym ciele powstaje dysbalans np. wzmożone napięcie mięśni po jednej stronie, to może dojść do sytuacji, w której mięśnie antagonistyczne nie będą potrafiły odpowiednio funkcjonować ze względu na ich wyhamowanie oraz będą funkcjonalnie słabsze i w tym przypadku nie należy ich bardziej rozluźniać. Jeśli tak się stanie może wtedy dochodzić do kontuzji np. naderwań. Mięśnie zbyt rozluźnione też potrafią boleć i wytwarzać punkty spustowe! Zanim zaczniemy wzmacniać i ćwiczyć mięśnie osłabione powinniśmy pomyśleć o poszukaniu równowagi z ich antagonistami.

Na poniższym filmie, wbrew pozorom, terapii poddane były osłabione przywodziciele, które ulegają częstym kontuzjom. Mięśnie bocznej części uda integralne z pasmem biodrowo-piszczelowym są w tym przypadku o większym tonusie spoczynkowym i bardzo szybko wskutek treningu powiększają swoją masę. Szukając równowagi opracowane zostaje pasmo biodrowo-piszczelowe, powięź pośladkowa oraz mięsień obszerny boczny. Techniki są kombinacjami masażu głębokiego, funkcyjnego oraz uwalniania mięśniowo-powięziowego.