Masaż powięziowy mięśnia piersiowego większego może znacząco ułatwić pracę w trakcie prowadzenia fizjoterapii w różnego rodzaju przypadkach, a także zwiększyć wydajność podczas wykonywania ćwiczeń. Mięsień piersiowy większy (pectoralis major) jest bardzo silnym mięśniem klatki piersiowej o zróżnicowanych funkcjach. Bardzo często jest jednym z głównych celów treningowych ludzi ćwiczących rekreacyjnie lub zawodowo na siłowni. Mięsień ten jest częściowo mięśniem posturalnym i fazowym. Zatem ma duże oddziaływanie na postawę naszego ciała i stymulujący wpływ na powstawanie np. cierpnięć dłoni, bólu nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (łokieć golfisty), bólu okolicy międzyłopatkowej oraz decentracji kości ramiennej w panewce łopatki, kifotyzacji barków oraz kręgosłupa piersiowego. Jego rozległy przyczep początkowy i szeroki przyczep końcowy sprawia, że jego różne części mają odmienne funkcje.
Zasadniczo mięsień piersiowy większy składa się z części nazywanych od miejsca przyczepu początkowego:
- Część obojczykowa (parc clavicularis) – przyśrodkowa część obojczyka.
- Część mostkowo-żebrowa (pars sterno-costalis) – mostek, chrząstki żeber 2-6.
- Część brzuszna (pars abdominalis) – blaszka przednia pochewki mięśnia prostego brzucha.
Przyczepem końcowym tego mięśnia jest grzebień guzka większego kości ramiennej. Włókna w części dalszej mięśnia ulegają skręceniu umożliwiając tym samym różnorakie funkcje. Włókna części obojczykowej przyczepiają się niżej, niż włókna części mostkowo-żebrowej, te z kolei przyczepiają się niżej niż włókna części brzusznej. Podczas unoszenia ramienia włókna mięśnia piersiowego większego ulegają odkręceniu i wyprostowaniu zapewniając większą siłę. Zależnie od ułożenia w stawie ramiennym mięsień ten będzie pełnił różne funkcje. Generalnie rozpatrując od pozycji anatomicznej całość wykonuje zgięcie, przywiedzenie i rotację wewnętrzną w stawie ramiennym. Jednak patrząc bardziej szczegółowo część obojczykowa zgina wyprostowane ramię, część mostkowo-żebrowa i brzuszna prostują zgięte ramię (podciągnie na drążku).
Masaż powięziowy mięśnia piersiowego większego
Ze względu na różne funkcje, w różnych ułożeniach ramienia do terapii mięśni piersiowych wykorzystujemy wspomaganie ekscentrycznym ruchem wraz z rotacjami. Wspomagając ślizgową pracę powięzi i jej elastyczność, stosujemy np. masaż głęboki, funkcyjny oraz uwalnianie mięśniowo-powięziowe. Na poniższym filmie pokazujemy krótki fragment przykładowych technik i jak może wyglądać masaż powięziowy mięśnia piersiowego większego:
Zostaw komentarz