Rwa kulszowa w ciąży to dość powszechny problem. W tym okresie w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian przeciążeniowych więzadeł i mięśni, otaczających kręgi oraz miednicę. Wraz ze wzrostem dziecka zmienia się kształt kręgosłupa, co powoduje przewlekłe bóle zwykle dolnego odcinka pleców. Ucisk korzeni nerwowych w tym miejscu może powodować silne promieniujące bóle, aż do stopy. Dlatego też kobiety powinny regularnie podczas ciąży dbać o rozluźnianie mięśni oraz dobierać odpowiednią aktywność fizyczną, która odciąży ciało od tak dużego ciężaru, jakim jest dziecko.

Rwa kulszowa w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży – proces tworzenia się

Rwa kulszowa w ciąży najczęściej pojawia się gdy w wyniku zmiany środka ciężkości ciała dochodzi do ucisku na nerw kulszowy. Nerw ten ma swój początek w splocie krzyżowym, a koniec w części bocznej stopy. Główne korzenie mieszczą się pomiędzy pasem lędźwiowym a pośladkami. Powiększający się brzuch powoduje, że odcinek dolny kręgosłupa staje się bardziej sztywny i uwypukla ku przodowi. Pośladki napinają się, by utrzymać równowagę ciała i stabilność w pozycji stojącej. Uciśnięty pod nimi nerw kulszowy powoduje przykre dolegliwości, objawiające się drętwieniem kończyn lub w gorszym przypadku odczuwaniem „palącego rwania” do pośladka, uda, bądź stopy. Rwa kulszowa w ciąży potrafi sprawiać duży dyskomfort przez cały jej okres i może się nasilać z każdym kolejnym miesiącem. Dlatego im szybciej zgłosimy się po pomoc do fizjoterapeuty, tym większa szansa na poprawę.

Pozostałe czynniki powodujące rwę kulszową

  • Pozycja siedząca. Mięśnie, które pozostają przez dłuższy czas w bezruchu, muszą wykazać się dużą siłą kiedy chcemy wstać. Dlatego też nagłe napięcia mogą generować późniejsze dolegliwości od strony pleców.
  • Wykonywanie nagłego ruchu (szarpnięcie np. podczas podnoszenia) powoduje, że organizm mocno napina mięśnie (reakcja obronna).
  • Nadmierne angażowanie jednej grupy mięśni zwiększa tonus (napięcie mięśniowe) w danej partii ciała, powodując ucisk na nerw kulszowy biegnący w okolicy danego mięśnia.
  • Zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, zmiany degeneracyjne stawów.

Czy mając rwę kulszową należy czekać z rehabilitacją aż do rozwiązania?

Rwa kulszowa w ciąży, przez swoją uciążliwość, powinna być jak najszybciej poddawana rehabilitacji. Kobieta z tym problemem musi udać się do lekarza prowadzącego, który na podstawie badań wyda zaświadczenie, o braku przeciwwskazań do terapii. Następnie, jeśli wszystko od strony ginekologicznej jest w porządku, należy udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Musimy pamiętać, że dla komfortu, a także bezpieczeństwa, zarówno swojego jak i dziecka, nie należy czekać aż do rozwiązania z leczeniem bolesnych dolegliwości.