Przed wykonaniem zabiegu jakim jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) do Centrum Fizjoterapeuty zgłosił się pacjent na konsultację fizjoterapeutyczną. Celem wizyty było ustalenie przebiegu rehabilitacji przed i pooperacyjnej oraz dalszego planu leczenia. Przed zabiegiem pacjent został poinstuowany jak prawidłowo poruszać się o kulach. Dodatkowo uzyskał informacje jak osiągnąć maksymalny, bezbolesny zakres ruchu w stawie kolanowym, wzmocnić mięśnie kończyny dolnej (przede wszystkim mięsień czworogłowy uda) oraz jak w miarę możliwości zniwelować stan zapalny.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego - rehabilitacja

Rehabilitacja przedzabiegowa

Wbrew pozorom bardzo ważna jest rehabilitacja przed zabiegiem rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Ułatwia ona później powrót do pełni zdrowia, a także poprawia proces gojenia. Pan Michał zgłosił się do naszego specjalisty dwa tygodnie przed operacją. Dostał instruktaż ćwiczeń indywidualnie dobrany do jego potrzeb, który pomógł mu się przygotować do operacji i do rehabilitacji pozabiegowej. Dzięki temu pacjent już dobę po operacji mógł wykonywać ćwiczenia, które zostały mu zalecone.

Rehabilitacja pozabiegowa

W pierwszym tygodniu po zabiegu pacjent przybył na kolejną wizytę do naszego fizjoterapeuty. Jej celem była redukcja obrzęku, zmniejszenie wysięku, stanu zapalnego oraz bólu związanego z ingerencją w stawie kolanowym. W kolejnym etapie rehabilitacji kontynuowane było postępowanie z pierwszego okresu. Dodatkowo praca opiera się nad poprawą zakresu ruchomości (szczególnie wyprostu w stawie) oraz prawidłowymi wzorcami ruchu.

Między drugim, a szóstym tygodniem po operacji pacjent powrócił do normalnego, codziennego funkcjonowania. Wraz z pomocą naszego specjalisty, Pan Michał dążył do zwiększenia ruchomości stawu i obciążenia kończyny do granicy bólu, aby mógł w pełni funkcjonować. Każdy kolejny etap rehabilitacji wiązał się ze zwiększonym poziomem trudności ćwiczeń oraz zwiększeniu intensywności treningów (wykorzystując rower, stepper, podest itp). Specyficzna terapia manualna miała na celu m.in. rozluźnianie nadmiernie napiętych tkanek, mobilizacje stawu rzepkowo-udowego oraz rozciągniecie przykurczonych mięśni.

W późniejszym okresie oprócz terapii manualnej skupiono się na ćwiczeniach odbudowujących czucie głębokie (propriocepcji) wykorzystując przede wszystkim ćwiczenia dynamiczne (m.in. na piłce czy platformach równoważnych). Należy również pamiętać, że okres między 6 a 12 tygodniem jest okresem zwiększonego ryzyka odnośnie uszkodzenia przeszczepu (więzadło jest w trakcje przebudowy). Dlatego trzeba być ostrożnym przy wykonywaniu ćwiczeń i dobierać je w sposób odpowiedni.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – rehabilitacja

Poniższy film pokazuję proces fizjoterapii prowadzonej w Centrum Fizjoterapeuty po zabiegu jakim jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Dodatkowo można też zobaczyć efekty uzyskane w przeciągu 3 miesięcy od operacji u Pana Michała. Film przedstawia pojedyncze techniki pracy manualnej z poszczególnych etapów rehabilitacji. Ważne jest, aby każdy przypadek traktować indywidualnie.