Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty może być poprzedzona licznymi pytaniami – jak wygląda, jak się do niej przygotować, czego można się spodziewać? Bez względu na długość jej trwania, główne etapy wyglądają tak samo w każdym gabinecie. Zwykle nie trzeba się również do niej specjalnie przygotowywać – wystarczy zabrać ze sobą wszelką dokumentację medyczną, wygodne ubranie i motywację do działania.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – jak wygląda?

Każda pierwsza wizyta u danego specjalisty rozpoczyna się uzupełnieniem karty pacjenta. Wpisuje się na niej podstawowe dane osobowe wraz z miejscem zamieszkania oraz wywiadem chorobowym. Po uzupełnieniu dokumentów fizjoterapeuta prosi o wejście do gabinetu. Rozmowa rozpoczyna się wzajemnym zapoznaniem – fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, nastawiony głównie na dolegliwości pacjenta. Mogą paść pytania takie jak:

  • kiedy zaczęła się dolegliwość / kiedy pojawił się uraz;
  • co było przyczyną danej dolegliwości;
  • jakie objawy występują i co powoduje ich nasilanie, a co osłabienie;
  • czy przyjmowane są leki;
  • czy pojawiają się objawy nietypowe, niepokojące;
  • jakie choroby przewlekłe występowały w rodzinie;
  • jaki tryb życia jest prowadzony lub jaki rodzaj pracy (siedzący/fizyczny).

Pytania mają na celu dokładne przyjrzenie się zdrowiu pacjenta. Często już na etapie wywiadu można znacznie zawęzić obszar poszukiwań przyczyny lub nawet ją wskazać. To czas, gdy pacjent może zgłaszać pytania i wątpliwości lub po prostu opowiedzieć historię swojego przypadku. Następnie przychodzi czas na badanie funkcjonalne, które jest uzupełnieniem wywiadu. Zwykle wykonywane są różnego rodzaju testy funkcjonalne oraz testy neurologiczne. Fizjoterapeuci specjalizujący się w terapii manualnej oceniają dodatkowo grę stawową, zaś w osteopatii i terapii na tkankach miękkich m.in. napięcie powłok brzusznych. Dobry fizjoterapeuta po wywiadzie i badaniu jest już w stanie wskazać przyczynę oraz ustalić plan leczenia.

Przebieg terapii

Nie ma jednego schematu terapii – każdy fizjoterapeuta specjalizuje się w innych metodach, które może wykonywać na różne sposoby i w zależności od potrzeby. Przykładowo, terapia skręconej kostki rozpocznie się opracowaniem tkanek miękkich (masaż tkanek głębokich, masaż funkcyjny, terapia punktów spustowych, terapia przeciwobrzękowa, łagodzenie nadaktywnego układu nerwowego itd.), po czym specjalista prawdopodobnie przejdzie do mobilizacji stawu. Każda wizyta kończy się zaleceniami do domu, których pacjent musi przestrzegać, aby szybko wrócić do zdrowia. W zależności od potrzeb, na wizycie może odbyć się oklejanie taśmami do kinesiotapingu, bądź trening. Na zakończenie wizyty warto zapisać się na kolejną – fizjoterapeuta poinformuje ile wizyt będzie koniecznych i w jakim odstępie czasu.

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?

Nie są to szczególnie wymagające przygotowania. Wystarczy zabrać ze sobą komplet dokumentów oraz ewentualnie strój na zmianę (jeśli planowane będą ćwiczenia). Odzież powinna być wygodna, aby nie krępowała ruchów. W zależności od lokalizacji kontuzji może być konieczne odsłonięcie ciała, np. całej kończyny dolnej, aby fizjoterapeuta miał swobodny dostęp i mógł przeprowadzić terapię. Dla komfortu psychicznego warto zabrać więc krótkie, dresowe spodenki.

Ile trwa pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty trwa zazwyczaj tyle samo, co każda kolejna. W zależności od placówki lub gabinetu fizjoterapeutycznego jest to od 30 do 60 minut. Ze względu na konieczność przeprowadzenia szczegółowego wywiadu i badań, czas trwania terapii na pierwszej wizycie może być nieco krótszy. Jednak kolejne wizyty zwykle rozpoczyna się krótkim wstępem, po czym od razu przechodzi do terapii.

Punktualność

Wybierając się na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty warto przyjść 5-10 minut wcześniej. Przede wszystkim po to, aby wypełnić w recepcji wymaganą dokumentację, co może chwilę zająć. Nieco wcześniejsze przyjście sprawi, że odpoczniemy i uspokoimy się przez wizytą, co nie miałoby miejsca, gdybyśmy biegli i byli równo o wyznaczonej godzinie. Dodatkowo, jeśli wybieramy się do danej placówki po raz pierwszy, dodatkowe kilka minut zapewni niezbędny czas na znalezienie jej adresu.

Umów wizytę w Centrum Fizjoterapeuty