Mięsień czworoboczny grzbietu, szczególnie jego część zstępująca, powoduje wiele problemów w obrębie kręgosłupa szyjnego. Największą grupą pacjentów zmagającą się z problemami wynikającymi z tego właśnie mięśnia to osoby wykonujące pracę siedzącą.
Mięsień czworoboczny grzbietu – przyczyny problemów
Poprzez nietrzymanie odpowiedniej pozycji siedzącej, połączonej zazwyczaj z pisaniem na klawiaturze lub wypełnianiem dokumentacji, kręgosłup ustawiony jest nieprawidłowo, a barki na ogół w znajdują się w protrakcji (ściągnięte do przodu). Powoduje to, że mięsień czoworoboczny, a szczególnie jego część zstępująca jest „zablokowana w rozciągnięciu”. Taka przypadłość będzie powodowała podczas pracy uczucie sztywności, pieczenia, ciągnięcia. Pojawiać się mogą również inne dolegliwości w obrębie kręgosłupa szyjnego i barków.
Kolejną grupą, szczególnie odczuwającą dolegliwości ze strony zstępującej części mięśnia czworobocznego grzbietu, to osoby uprawiające sporty siłowe. Najczęstszą przyczyną w ich przypadku nie jest długotrwałe rozciągnięcie tej części mięśnia, a jego nadmierne napięcie w skróceniu. Tego rodzaju dysfunkcja również będzie mocno ograniczała ruchomość kręgosłupa i powodowała uczucie ciągnięcia podczas wykonywania ruchu głową.
Dlaczego fizjoterapia?
Osoby mające siedzący tryb pracy powinny jak najczęściej „uciekać” pozycji, które wywołują nieprawidłowości i wykonywać krótkie ćwiczenia zapobiegające dysfunkcji tej części mięśnia. To, że większość odczuwa głównie dolegliwości na tylnej stronie karku wcale nie oznacza, że problem jest tylko i wyłącznie w tamtych okolicach. Niestety najczęściej sprawa o wiele bardziej się komplikuje, ponieważ zaangażowane jest o więcej struktur. Mogą one znajdować się w innych rejonach, które trzeba opracować, przede wszystkim manualnie, aby pozbyć się danej przypadłości.
Dobry fizjoterapeuta, po szczegółowym wywiadzie, przeprowadzeniu odpowiednich testów funkcjonalnych i wykonaniu precyzyjnej palpacji, jest w stanie opracować dokładnie te tkanki, które wymagają terapii. Skupiać się ona będzie przede wszystkim na przywróceniu prawidłowej postawy ciała (zarówno siedzącej, stojącej itp.), pracując szczególnie na mięśniach klatki piersiowej, mięśniach szyi, całego kręgosłupa i miednicy. Poprzez kompleksową fizjoterapię można na dłużej lub całkowicie zlikwidować dany problem, a nie tylko chwilowo go zaleczyć.
Z kolei osoby uprawiające sporty siłowe, mogą odczuć natychmiastową ulgę i ustąpienie dolegliwości, jeśli mięsień czworoboczny grzbietu zostanie poddany odpowiedniej fizjoterapii polegającej na rozluźnieniu, rozciągnięciu i przestymulowaniu układu nerwowego, aby ten nie pobudzał go nadmiernie do skurczu.
Powyższy film pokazuje przykład jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty. Jest to osoba mająca problem z nadmiernie napiętą w skróceniu częścią zstępującą mięśnia czworobocznego podczas wykonywania ćwiczeń w treningu siłowym. Jest to osoba bardzo aktywna fizycznie, trenująca na co dzień crossfit. Możemy zauważyć jedną z wielu technik jaką zastosował fizjoterapeuta w celu rozluźnienia mięśniowo-powięziowego tego mięśnia.
Zostaw komentarz