Protrakcja barków, inaczej ich wysunięcie do przodu, może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Mogą to być na przykład uwarunkowania anatomiczne związane z nieprawidłowym wykształceniem się kości budujących staw ramienno-łopatkowy.
Najbardziej jednak powszechnymi przyczynami są:
- praca przy komputerze (wymuszenie wyciągnięcia rąk do przodu podczas pracy myszką czy klawiaturą)
- siedzący tryb życia (wymuszanie zgarbionej sylwetki)
- mała aktywność fizyczna (osłabienie siły mięśni obręczy barkowej)
- nieprawidłowe ustawienie podczas czytania z urządzeń mobilnych, książek, gazet (barki i głowa wysunięte w przód).
Protrakcja barków – dolegliwości
Protrakcja barków to nie tylko kwestia estetyczna, ale także zdrowotna. Funkcjonowanie z tego rodzaju napięciami może wywoływać takie dolegliwości jak:
- mrowienie czy drętwienie kończyn górnych
- utrudniony oddech czy przełykanie pokarmów
- chroniczny ból mięśniowy okolicy pleców i karku (a także możliwość wytworzenia się takiego problemu jak wdowi garb)
- bóle głowy, migreny
- zmniejszenie siły mięśniowej, niewydolność mięśniowa
Wiedząc jaki mechanizm i czynniki stoją za generowaniem i utrzymywaniem się protrakcji barków, fizjoterapeuta może pomóc pacjentowi w cofnięciu barków i przywróceniem prawidłowej, fizjologicznej sylwetki ciała. W zdecydowanej większości, protrakcja barków wynika z osłabienia niektórych mięśni oraz koncentrycznego czy ekscentrycznego napięcia innych grup mięśniowych.
Wzorce przy protrakcji barków
Typowym wzorcem protrakcji barków jest:
- osłabienie i skurcz koncentryczny mięśni takich jak: mięsień podłopatkowy, mięsień najszerszy grzbietu, mięśni piersiowych;
- osłabienie i skurcz ekscentryczny takich mięśni jak: rotatory zewnętrzne barku, mięsień czworoboczny cześć zstępująca, mięsień równoległoboczny, mięsień zębaty przedni.
Oczywiście powyższy schemat napięciowy ciała pacjenta występuje często, ale nie zawsze. Fizjoterapeuta powinien za każdym razem dokładnie przebadać pacjenta, aby dowiedzieć się jakie dokładnie czynniki są odpowiedzialne za protrakcję barków.
Protrakcja barków – rehabilitacja
Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak wygląda protrakcja barków i uzyskany efekt rehabilitacji na naszym pacjencie z Centrum Fizjoterapeuty. Poza rozluźnianiem odpowiednich grup mięśniowych, bardzo istotnym elementem fizjoterapii są ćwiczenia wzmacniające osłabione mięśnie oraz edukacja pacjenta w zakresie prawidłowego utrzymywania postawy. Ważne jest także uświadomienie pacjentowi, że protrakcja barków nasila się przez powtarzanie pewnych, niezdrowych nawyków jak chociażby garbienie się podczas przeglądania telefonu czy nieprawidłowe siedzenie przy komputerze.
Wspólna praca fizjoterapeuty i pacjenta (niekiedy jest ona większa ze strony pacjenta) potrafi przynieść bardzo dobry rezultat w postaci zmniejszonej protrakcji barków. Po zmniejszeniu wychylenia barków w przód nie należy zapominać o profilaktyce. Dotyczy to zarówno kwestii ćwiczeń, zmiany nawyków oraz pojawiania się na wizytach kontrolnych u swojego fizjoterapeuty.
Zostaw komentarz