Centrum Fizjoterapeuty - fizjoterapia i rehabilitacja Wrocław

Godziny otwarcia : Od poniedziałku do piątku - 9:00 - 18:00
  Kontakt : 513 776 935

Protrakcja barków

Protrakcja barków – fizjoterapia

Praca za biurkiem w połączeniu z ciężkimi treningami siłowymi stwarza doskonałe warunki do powstania problemu zwanego protrakcja barków (wysunięcie do przodu). Czym może skutkować ten wzorzec posturalny?

Protrakcja barków

Wytężona praca mięśni piersiowych większych wraz z najszerszymi grzbietu, powoduje ,,zamknięcie’’ taśmy powierzchownej przedniej kończyn górnych i rotację wewnętrzną kości ramiennych. Większość czynności dnia codziennego i ćwiczeń opiera się na wewnętrznych rotacjach stawów ramiennych. Nasz organizm ,,dobudowuje’’ sieć włókien kolagenowych wzmacniając dany wektor ruchu. Efektem tego jest zaburzenie równowagi mięśniowo-powięziowej pomiędzy łańcuchami z przodu ciała i ich antagonistami. Tworzy nam się wzorzec posturalny, który swoją obecnością nie tylko wpływa na decentrację kości ramiennej w panewce łopatki i obciążenie mięśni karku, ale także wiele innych aspektów od krzywizn kręgosłupa po wzorzec oddechowy.

Protrakcja barków

W Centrum Fizjoterapeuty wspomagamy postawę swoich pacjentów poprzez pomoc w normalizowaniu powięzi, którą nadmiernie eksploatują. Manualne opracowanie powięzi mostkowej i mięśni piersiowych to nie tylko poprawa ruchomości oddechowej klatki piersiowej i pracy przepony.

To również odbarczenie struktur antagonistycznych, które powodują retrakcję łopatki i funkcjonują w ekscentrycznym przeciążeniu. To właśnie te struktury z tyłu (kark, okolica między łopatkami oraz kąt górny łopatki) częściej wołają o pomoc. Stąd tak ważne jest opracowanie również przodu klatki piersiowej, a nie tylko ,,subiektywnie’’ napiętych mięśni z tyłu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *