Elektrostymulacja w rehabilitacji to zabieg fizykalny polegający na wywołaniu skurczu mięśnia za pomocą impulsowego prądu małej i średniej częstotliwości. Jej zadaniem jest przede wszystkim wzmocnienie i przywrócenie prawidłowej funkcji mięśnia. Tego rodzaju zabiegi stosuje się również w celu hamowania spastyki lub zapobiegania zanikom wiotkim mięśni. Ostatnio coraz bardziej na popularności zyskuję zabieg EMS w postaci kamizelki oddziaływającej na większość grup mięśniowych wspomagając ćwiczenia fizyczne.
Elektrostymulacja w rehabilitacji i sporcie
W fizjoterapii elektrostymulację najczęściej stosuje się w celu odbudowania siły, objętości i wytrzymałości mięśni. Wykorzystywana jest zazwyczaj po długich unieruchomieniach lub zabiegach chirurgicznych takich jak m.in. artroskopia.
Pobudzane za pomocą impulsów elektrycznych mięśnie zaczynają pracować i odzyskiwać utracone funkcje, co przekłada się na szybszy powrót do zdrowia i pełnej dyspozycji. Zabiegi elektrostymulacji przyjęły się również przez sportowców oraz amatorów sportów. Często stosowane są w celu uzupełnienia rozgrzewki lub jako jeszcze większe pobudzenie mięśni do skurczu i wykonywania specyficznych ćwiczeń związanych z daną dyscypliną sportu.
Więcej na temat elektrostymulacji EMS opisujemy w artykule: Trening EMS a fizjoterapia.
Fizjoterapia z użyciem elektrostymulacji EMS
Na poniższym filmie pokazujemy pacjenta z naszego Centrum Fizjoterapeuty podłączonego do elektrostymulatora. Jak widać mięsień, a dokładniej głowa przyśrodkowa mięśnia czworogłowego uda jest w trakcie wykonywania skurczów. Bardzo często po dłuższym unieruchomieniu lub zabiegach artroskopowych m.in. kolana, słabnie, ulega ona zanikowi i traci swoją prawidłową funkcję.
W tym przypadku rehabilitacja przy pomocy elektrostymularota skupiała się głównie na przywróceniu utraconych funkcji oraz na wzmocnieniu siły mięśniowej. Spowodowane to było długotrwałym unieruchomieniem związanym z wcześniejszym złamaniem kończyny dolnej. Zabieg elektrostymulacji EMS to jedna ze składowych, wchodzących w całościową rehabilitację, do której zaliczamy m.in. terapię manualną.
Zostaw komentarz