Centrum Fizjoterapeuty - fizjoterapia i rehabilitacja Wrocław

Godziny otwarcia : Od poniedziałku do piątku - 9:00 - 18:00
  Kontakt : 513 776 935

Trening EMS a fizjoterapia

Trening EMS a fizjoterapia

Aktualizacja:

Trening EMS polega na generowaniu skurczu mięśnia przez specjalistyczną konsolę Miha Bodytech i przekazywaniu ich bodźców elektrycznych poprzez elektrody do mięśni. Dzieje się to w trakcje normalnych ćwiczeń ruchowych, dzięki czemu naturalne skurcze mięśniowe są wzmacniane, a każdy ruch i powtórzenie podczas ćwiczenia odbywają się przy znacznie większym koszcie energetycznym.

Trening EMS a fizjoterapia

Trening EMS (electrical muscle stimulation)

Dzięki zastosowaniu tego rodzaju urządzenia trening EMS staje się bardziej efektywny. Spalamy przy tym dużo większą ilość kalorii, wzmacniamy siłę mięśniową oraz wydolność, a treningi mimo dużej intensywności są bardzo mało kontuzyjne.

Ogromną zaletą treningu EMS jest możliwość pełnego zindywidualizowania go do potrzeb pacjentów i celów, które chcemy osiągnąć. Wszystko zależy do rodzaju ćwiczeń jakie będziemy dobierać oraz natężenia prądu. Trening możemy skierować między innymi na poprawę siły mięśniowej, stabilizację, wyszczuplanie, poprawę wydolności i usprawnienie pracy kręgosłupa.

Urządzenie do elektrostymulacji znajduje również coraz większe zastosowanie w świecie sportowej rehabilitacji pourazowej. Na poniższym filmie pokazujemy jak wykorzystujemy trening EMS w naszym Centrum Fizjoterapeuty w trakcie fizjoterapii po rekonstrukcji ACL w 22 tygodniu:

Trening z wykorzystaniem elektrostymulacji całego ciała u pacjenta po rekonstrukcji ACL ma za zadanie poprawę parametrów strukturalnych, a także funkcjonalnych jednostek motorycznych. To z kolei przekłada się na całe grupy mięśniowe. Urządzenie wysyłając impuls, który wywołuje kontrolowane skurcze mięśnia, angażuje tym samym włókna mięśniowe do wykonania pracy. Powoduje to hipertrofię mięśnia i wzrost jego siły. Jest to ważne u pacjenta po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, u którego w szczególności mięsień czworogłowy jest osłabiony. Dodatkowo dochodzi do zwiększenia ukrwienia w danym obszarze działania.

Ćwiczenia z wykorzystaniem systemu EMS mogą stanowić uzupełnienie rehabilitacji podczas pracy z pacjentem po urazach takich jak zerwane więzadło krzyżowe przednie ACL. Jednak nie należy wprowadzać go wcześniej niż w trzecim etapie rehabilitacji, gdy procesy gojenia z miejsca pobrania przeszczepu zakończyły się.

4 komentarze
 1. Odpowiedz
  Maciej Czapczyk

  Witam,
  Jakiej firmy aparatu dokładnie pan używa w rehabilitacji ?

  • Odpowiedz
   Admin

   W rehabilitacji naszych pacjentów wykorzystujemy urządzenie Miha Bodytec.

   Pozdrawiamy i życzymy miłego dnia
   Zespół Centrum Fizjoterapeuty

 2. Odpowiedz
  Marta

  Czy dozwolone jest ćwiczenie na EMS po ciąży (bóle kręgosłupa)?

  • Odpowiedz
   nat

   nawet wskazany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *