Witamy w Centrum Fizjoterapeuty - fizjoterapia i kosmetologia

Godziny otwarcia : Od poniedziałku do piątku - 9:00 - 18:00
  Kontakt : 513 776 935

Trening EMS a fizjoterapia

Trening EMS a fizjoterapia

Trening EMS polega na generowaniu skurczu mięśnia przez specjalistyczną konsolę Miha Bodytech i przekazywaniu ich bodźców elektrycznych poprzez elektrody do mięśni. Dzieje się to w trakcje normalnych ćwiczeń ruchowych, dzięki czemu naturalne skurcze mięśniowe są wzmacniane, a każdy ruch i powtórzenie podczas ćwiczenia odbywają się przy znacznie większym koszcie energetycznym.

Trening EMS a fizjoterapia

Trening EMS (electrical muscle stimulation)

Dzięki zastosowaniu tego rodzaju urządzenia trening EMS staje się bardziej efektywny. Spalamy przy tym dużo większą ilość kalorii, wzmacniamy siłę mięśniową oraz wydolność, a treningi mimo dużej intensywności są bardzo mało kontuzyjne.

Ogromną zaletą treningu EMS jest możliwość pełnego zindywidualizowania go do potrzeb pacjentów i celów, które chcemy osiągnąć. Wszystko zależy do rodzaju ćwiczeń jakie będziemy dobierać oraz natężenia prądu. Trening możemy skierować między innymi na poprawę siły mięśniowej, stabilizację, wyszczuplanie, poprawę wydolności i usprawnienie pracy kręgosłupa.

Urządzenie do elektrostymulacji znajduje również coraz większe zastosowanie w świecie sportowej rehabilitacji pourazowej. Na poniższym filmie pokazujemy jak wykorzystujemy trening EMS w naszym Centrum Fizjoterapeuty w trakcie fizjoterapii po rekonstrukcji ACL w 22 tygodniu:

Trening z wykorzystaniem elektrostymulacji całego ciała u pacjenta po rekonstrukcji ACL ma za zadanie poprawę parametrów strukturalnych, a także funkcjonalnych jednostek motorycznych. To z kolei przekłada się na całe grupy mięśniowe. Urządzenie wysyłając impuls, który wywołuje kontrolowane skurcze mięśnia, angażuje tym samym włókna mięśniowe do wykonania pracy. Powoduje to hipertrofię mięśnia i wzrost jego siły. Jest to ważne u pacjenta po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, u którego w szczególności mięsień czworogłowy jest osłabiony. Dodatkowo dochodzi do zwiększenia ukrwienia w danym obszarze działania.

Ćwiczenia z wykorzystaniem systemu EMS mogą stanowić uzupełnienie rehabilitacji podczas pracy z pacjentem po urazach takich jak zerwane więzadło krzyżowe przednie ACL. Jednak nie należy wprowadzać go wcześniej niż w trzecim etapie rehabilitacji, gdy procesy gojenia z miejsca pobrania przeszczepu zakończyły się.

3 komentarze
 1. Odpowiedz
  Maciej Czapczyk

  Witam,
  Jakiej firmy aparatu dokładnie pan używa w rehabilitacji ?

  • Odpowiedz
   Admin

   W rehabilitacji naszych pacjentów wykorzystujemy urządzenie Miha Bodytec.

   Pozdrawiamy i życzymy miłego dnia
   Zespół Centrum Fizjoterapeuty

 2. Odpowiedz
  Marta

  Czy dozwolone jest ćwiczenie na EMS po ciąży (bóle kręgosłupa)?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *