Ból w pachwinie to dość częsta przypadłość w gabinecie fizjoterapeuty. Przyczyn może być naprawdę sporo, zaczynając od bólów mięśniowych, aż po dolegliwości związane z narządami wewnętrznymi. Warto więc przybliżyć temat i sprawdzić jakie są najczęstsze przyczyny bólu w pachwinie.

Ból w pachwinie – przyczyny i fizjoterapia

Ból w pachwinie – przyczyny, które występują najczęściej

Do najczęściej spotykanych w naszej praktyce fizjoterapeutycznej przyczyn zaliczamy:

1. Ból w pachwinie a grupa przywodzicieli uda.

Mięśnie przywodziciele uda znajdują się po przyśrodkowej stornie uda. W ich skład wchodzi mięsień przywodziciel długi, krótki, wielki oraz mięsień grzebieniowy. Wszystkie te mięśnie przyczepiają się do kości łonowej, a przyczepy końcowe znajdują się na przyśrodkowej części kresy chropowatej uda. Ich główną funkcją jest przywiedzenie uda oraz stabilizacja miednicy.

Najczęściej do ich uszkodzenia dochodzi podczas aktywności fizycznej, która wymaga dynamicznych zmian kierunków, przyśpieszeń czy zrywów. Do typowych objawów należy ból w okolicy pachwiny, który nasila się podczas obciążenia kończyny. Dodatkowo może dojść do krwiaka w miejscu urazu (naciągniecia, naderwania, zerwania) oraz ograniczenia w dużym stopniu ruchomości kończyny dolnej.

2. Ból pachwiny z grupy mięśni zginaczy biodra.

Kolejną grupą mięśni, które mogą wywoływać bezpośrednio ból pachwiny lub w jej okolicy są mięśnie zginające staw biodrowy. Szczególnie mięsień biodrowo-lędźwiowy, którego dystalna część przechodzi pod więzadłem pachwinowym przyczepiając się do krętarza mniejszego kości udowej, znajdującego się od przyśrodkowej strony uda. Dodatkowo tkanki takie jak mięsień prosty uda, mięsień krawiecki również swoim położeniem i przebiegiem (podczas gdy ulegną uszkodzeniu) mogą prowokować bóle w obrębie pachwiny. Ich typowymi objawami jest ból przy specyficznych testach oporowych oraz ograniczenie ruchomości kończyny.

3. Ból w pachwinie spowodowany stawem krzyżowo-biodrowym.

Stawy krzyżowo-biodrowe również mogą przyczyniać się bezpośrednio do bólu w obrębie pachwiny. Dzieję się zazwyczaj tak, jeśli dojdzie do urazu w obrębie stawu lub jego zablokowania w nieprawidłowej pozycji, co powoduję nadmierną nutację lub kontrnutację kości krzyżowej. Objawami takiego problemu jest najczęściej ból jednostronny, promieniujący w okolicach pośladka, tylnej części uda, a także często pachwiny.

Zobacz również: Ból w dole pleców – rehabilitacja.

4. Przepuklina pachwinowa lub udowa.

Poprzez uwypuklenie się otrzewnej (guzek), ból pojawia się szczególnie po aktywności fizycznej. Szczególnie jest to widoczne przy wzroście ciśnienia w jamie brzusznej wykonując czynności takie jak np. kichanie, kaszel czy parcie.

5. Neuropatia lub uwięźnięcie nerwu udowego, biodrowo-pachwinowego.

Do neuropatii dochodzi najczęściej z powodu uszkodzenia krążka międzykręgowego i związanej z tym kompresji jądra miażdzystego na korzeń nerwu. Problemem w tym przypadku mogą być zarówno różnego rodzaju infekcje, guzy kręgosłupa, jak również zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe. Jeśli chodzi o uwięźnięcie nerwu to zachodzi przeważnie poprzez nadmierne napięcie tkanek miękkich w obrębie nerwu lub przeprowadzonych wcześniej zabiegów chirurgicznych, które grożą wytworzeniu się tkanki bliznowatej w rejonie uwięźnięcie nerwu. Objawy takich przypadłości to zazwyczaj ból o charakterze pieczenia, zaburzeń czucia, promieniowania oraz osłabieniem siły mięśni kończyny dolnej.

6. Uszkodzenia strukturalne (koksartroza, uszkodzenia obrąbka, konflikt panewkowo-udowy).

Ból w pachwinie może być prowokowany zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego lub obrąbka stawowego, którego funkcją jest zwiększenie stabilności kości udowej. Do zmian strukturalnych dochodzi zazwyczaj przez nieprawidłową mechanikę stawu, nadmierne napięcia tkanek otaczających staw, torebki stawowej i wytworzenie się zbyt dużych sił kompresujących powierzchnie stawowe, co skutkuję uszkodzeniem stawu. Bóle, w zależności od stadium, są na początku stosunkowe mało dokuczliwe. Z czasem jednak większość wykonywanych ruchów stwarza problem i powoduje zwiększenie dolegliwości bólowych. Pacjenci często opisują je jako ból znajdujący się głęboko w stawie.

7. Ból pachwiny a narządy wewnętrzne.

Kolejna przyczyna powodująca ból promieniujący w obszarze pachwiny może mieć swoje podłoże w narządach wewnętrznych. Mogą to być m.in. problemy z wyrostkiem robaczkowym, nerkami, jądrami czy układem ginekologicznym u kobiet np. torbiele, cysty jajników czy endometriozy. Wymaga to dodatkowej, poszerzonej diagnostyki.

Podsumowując, przyczyn dolegliwości jaką jest ból w pachwinie może być naprawdę sporo. Wymienione zostały jedne z najczęściej spotykanych wśród pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty. Należy jednak pamiętać, że objawiający się ból może być jeszcze innej przyczyny, co trzeba wziąć pod uwagę poddając pacjenta odpowiedniej diagnostyce.

Ból w pachwinie fizjoterapia

W przypadku dolegliwości jaką jest ból w pachwinie, powinna zostać przeprowadzona odpowiednia diagnostyka różnicowa przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Należy zebrać obszerny wywiad, a następnie wykonać wiele specyficznych testów funkcjonalnych, a także potwierdzić diagnostykę badaniem obrazowym. To spowoduje, że fizjoterapeuta jest w stanie maksymalnie zawęzić obszar, który uległ dysfunkcji i przeprowadzić odpowiednią fizjoterapię.

 

Na powyższym filmie pokazujemy przykład pacjentki, która zgłosiła się do nas z problemem bólowym w obrębie pachwiny. Akurat w tym przypadku główną przyczyna było nadmierne napięcie grupy mięśni przywodzicieli stawu biodrowego i mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Głównym objawem były ograniczenia ruchomości i ból po przyśrodkowej stronie, w okolicy pachwiny podczas wykonywania aktywności fizycznej. Po zakończonej fizjoterapii, ból został zniesiony, a zakresy ruchu zwiększyły się, co pozwoliło bezproblemowo kontynuować uprawianie sportu.