Różnica w długości kończyn dolnych po endoprotezie jest jedną z konsekwencji, które mogą pojawić się po operacji. Wymiana stawu biodrowego w dzisiejszych czasach należy do grona najczęściej wykonywanych zabiegów na oddziałach ortopedycznych i wiąże się ze znaczną poprawą jakości codziennego funkcjonowania u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową lub po uszkodzeniach biodra.

Różnica w długości kończyn dolnych po endoprotezie

Ryc.1. Zdjęcie RTG jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, który zgłosił się na rehabilitację po endoprotezie stawu biodrowego.

Co to jest endoproteza biodra?

Endoproteza biodra to sztuczny staw biodrowy umieszczany operacyjnie w miejscu zniszczonego chorobą, naturalnego stawu. Najczęstszą przyczyną wymiany biodra jest zaawansowana choroba zwyrodnieniowa, powodująca już tak silny ból, że nie jest możliwe normalne funkcjonowanie i aktywność fizyczna. Taka proteza składa się z panewki, trzpienia oraz głowy. Jest wykonana w taki sposób, aby wiernie odtworzyć biomechanikę biodra i umożliwić pacjentowi samodzielne chodzenie. Operacja odbywa się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub w znieczuleniu ogólnym.

Różnica w długości kończyn dolnych po endoprotezie – przyczyny

Podczas endoprotezoplastyki biodra chirurg ortopeda usuwa zniszczone części stawu, w to miejsce wstawiając sztuczne elementy. Choć są one wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie zdjęć obrazowych, nie zawsze możliwe jest idealne dopasowanie. Niewielka asymetria może wiązać się więc z budową nowego stawu biodrowego. Choć tak naprawdę zdecydowanie częściej przyczyną jest następcze napięcie mięśni w okolicy stawu biodrowego – pojawia się więc asymetria czynnościowa (funkcjonalna). Po operacji mięśnie obręczy miednicznej i operowanej kończyny dolnej stają się przykurczone zarówno w związku z koniecznością czasowego unieruchomienia biodra, jak i naruszenia tkanek. Czynnikiem ryzyka jest też blizna, która może ciągnąć tkanki i generować zrosty, pośrednio przekładające się na czynnościowe skrócenie kończyny dolnej.

Zobacz również: Nierówność kończyn dolnych.

Różnica w długości kończyn dolnych po endoprotezie – objawy i konsekwencje

Jeśli różnica w długości kończyn dolnych po endoprotezie nie jest bardzo duża, zazwyczaj nie powoduje żadnych większych dolegliwości. Jednak jeśli wynosi powyżej 1 cm, może objawiać się utykaniem, co z kolei zwiększa ryzyko kontuzji w jednej kończynie dolnej (szczególnie w obrębie stawu kolanowego lub stawu skokowo-goleniowego). Utykanie przyczynia się dodatkowo do wcześniejszego powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów całej kończyny dolnej. Inne konsekwencje to wady postawy, np. skolioza czy boczne skrzywienie kręgosłupa, tendencja do blokowania stawu krzyżowo-biodrowego, odczuwalna różnica w napięciu mięśni jednej kończyny dolnej. W dłuższej perspektywie czasu może to generować dolegliwości bólowe, dyskomfort oraz przyczynia się do występowania bolesnych punktów spustowych.

Różnica w długości kończyn dolnych po endoprotezie – leczenie

W większości przypadków asymetrii w długości kończyn dolnych po endoprotezie rehabilitacja pozwala uzyskać oczekiwane efekty. Wszelkie metody muszą jednak być dobrane w taki sposób, aby uwzględnić możliwości protezy oraz całej kończyny dolnej po przebytej operacji. Przykładowo, należy szczególnie uważać na ruchy zgięcia biodra powyżej 90 stopni oraz rotacji wewnętrznej i zewnętrznej. Prowadzona fizjoterapia polega na manualnym rozluźnieniu mięśni (np. masaż tkanek głębokich, metoda PIR, masaż poprzeczny, terapia punktów spustowych i inne, liczne techniki mięśniowo-powięziowe) oraz na wprowadzeniu odpowiednio dobranych ćwiczeń. Jako że jest to zwykle asymetria czynnościowa, a nie strukturalna, rokowania są zazwyczaj bardzo dobre.

Umów wizytę w Centrum Fizjoterapeuty