Ból pośladka może pojawić się z wielu powodów. Okolica pośladkowa jest miejscem skupiającym wokół siebie dużą ilość tkanek takich jak mięśnie czy więzadła, które mogą odpowiadać za dolegliwości bólowe. Dodatkowo możemy odczuwać również rzutowane dolegliwości bólowe z sąsiednich stawów (stawy kręgosłupa, stawy krzyżowo-biodrowe, stawy biodrowe) oraz wynikające z podrażnienia struktur nerwowych takich jak korzenie nerwowe lub nerwy obwodowe.

Ból pośladka - możliwe przyczyny

Ból pośladka – najczęstsze przyczyny

Najczęściej za dolegliwości bólowe pośladka i jego okolicy odpowiadają:

Mięsień gruszkowaty

Mięsień gruszkowaty rozpoczyna się na powierzchni miednicznej kości krzyżowej i biegnie do krętarza większego kości udowej. Istotne jest jego położenie względem nerwu kulszowego – nerw ten przebiega pod mięśniem gruszkowatym, a u części populacji wrasta się we włókna mięśniowe. W obu sytuacjach dolegliwości bólowe mogą być generowane przez nadmierne napięcie tego mięśnia.

Czynność

Główna funkcja mięśnia gruszkowatego to rotacja w stawie biodrowym:

  • zewnętrzna (podczas zgięcia stawu biodrowego od 0 do 70 stopni);
  • wewnętrzna (w przypadku zgięcia przekraczającego 70 stopni).

Objawy

Do głównych objawów zaliczamy:

  • ból miejscowy lub promieniujący do podudzia, a nawet stopy;
  • ograniczenie rotacji wewnętrznej uda (do 70 stopni zgięcia);
  • ból podczas długotrwałego siedzenia lub wchodzenia po schodach.

Leczenie

Leczenie mięśnia gruszkowatego przeprowadza się za pomocą masażu funkcyjnego oraz poprzecznego, poizometrycznej relaksacji mięśni, suchego igłowania oraz mobilizacji nerwowych. Techniki, które pacjenci mogą wykonywać w domu to stretching oraz rolowanie.

Zobacz również: Mięsień gruszkowaty – rehabilitacja.

Mięsień pośladkowy średni

Mięsień pośladkowy średni schowany jest pod mięśniem pośladkowym wielkim. Przyczepia się do powierzchni pośladkowej talerza kości biodrowej i powięzi pośladkowej. Biegnie do krętarza większego kości udowej.

Czynność

Funkcja mięśnia pośladkowego średniego to głównie odwodzenie w stawie biodrowym, część przednia i
tylna dodatkowo zginają i prostują udo.

Objawy

W przypadku tego mięśnia nie tylko nadmierne napięcie może powodować restrykcje, ale również osłabienie. Często u kobiet z powodu budowy anatomicznej miednicy mięsień jest rozciągnięty i osłabiony, na czym cierpi stabilizacja miednicy, co z kolei niekorzystnie wpływa na biomechanikę kręgosłupa oraz stawów kończyn.

Leczenie

Podczas leczenia nadmiernie napiętego i przeciążonego mięśnia pośladkowego średniego stosuje się techniki jak w przypadku mięśnia gruszkowatego. Natomiast w przypadku osłabienia zaleca się ćwiczenia wzmacniające.

Zobacz również: Rozluźnienie mięśni pośladkowych przy użyciu aplikatora wieloigłowego.

Guz kulszowy

Ze względu na dużą ilość przyczepów mięśni, miejsce to narażone jest na liczne stany zapalne, które mogą prowadzić do tendinopatii, a nawet naderwań. Często przyczyną stanu zapalnego tej okolicy jest uraz, naciągnięcie lub przeciążenie mięśni grupy kulszowo-goleniowej.

Objawy

Ból odczuwany jest podczas chodzenia w fazie wykroku oraz podczas siedzenia.

Leczenie

Leczenie polega na stosowaniu NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), fizykoterapii (laser, krioterapia) w celu zmniejszenia stanu
zapalnego, a następnie technik tkanek miękkich oraz suchego igłowania, aby pobudzić procesy naprawcze. Bardzo dobre rezultaty przynosi również odpowiednio zaplanowany trening ekscentryczny grupy kulszowo-goleniowej, który powoduje zwiększenie odporności tkanki łącznej
na przeciążenia.

Więzadła miednicy

W przypadku przeciążenia lub stanu zapalnego w obrębie więzadeł miednicy leczenie polega na:

  • przyjmowanie NLPZ oraz fizykoterapię w celu redukcji stanu zapalnego;
  • masaż poprzeczny w celu normalizacji napięcia oraz przepływu krwi;
  • igłoterapię suchą w celu pobudzenia procesów regeneracji;
  • mobilizacja stawów krzyżowo-biodrowych.

Dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Choroba ta spowodowana uszkodzeniem włókien tworzących krążek międzykręgowy przez sumowane mikrourazy lub zmiany zwyrodnieniowe. W zależności od rozległości uszkodzenia jądro miażdżyste znajdujące się wewnątrz krążka może powodować ucisk na korzenie nerwowe, a to z kolei może powodować dolegliwości rzutowane w okolicy pośladka.

Objawy

Ból jest tępy, często rozlany, promieniujący, nasila się z rana.

Leczenie

Leczenie zachowawcze w ostrej fazie choroby dyskowej to głównie farmakoterapia oraz pozycje ułożeniowe odbarczające korzenie
nerwowe. Następnie stosuje się mobilizacje, terapie tkanek miękkich oraz inne metody terapii manualnej, które pozwolą jak najszybciej zredukować dolegliwości bólowe i pozwolić na regenerację uszkodzenia.

Zobacz również: Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego – rehabilitacja stanu przewlekłego.

Podsumowanie

Aby poprawnie zdiagnozować przyczynę bólu pośladka i jego okolicy, należy przeprowadzić dokładną diagnostykę u fizjoterapeuty, specjalisty terapii manualnej. Po przeprowadzeniu odpowiednich testów funkcjonalnych i zdiagnozowaniu rzeczywistego problemu pacjenta dobierze on indywidualnie techniki i zaplanuje cały proces leczenia.