Trakcja – to jeden z elementów tzw. gry stawowej stosowanej w terapii manualnej. Technika ta polega na biernym odciągnięciu od siebie powierzchni stawowych. Dzięki temu uzyskuje się zmniejszenie kompresji w danym stawie, co pozytywnie wpływa na okoliczne tkanki.

Trakcja kręgosłupa

Trakcja kręgosłupa lędźwiowego

Podczas stosowania trakcji pacjent często odczuwa ulgę. Większość stawów fizjoterapeuta jest w stanie opracować stosując trakcję manualnie, bez użycia pomocniczych akcesoriów. Jednak przy większych stawach takich jak staw kolanowy, staw biodrowy czy stawy kręgosłupa, pomocne okazują się pasy trakcyjne. Przeciwieństwem trakcji jest kompresja.

W bólach odcinka lędźwiowego spowodowanych przeciążeniem, trakcja kręgosłupa lędźwiowego (odciągnięcie powierzchni stawowych kręgów lędźwiowych) często wpływa bardzo pozytywnie i uwalnia od bólu. Powodem tego jest zwiększenie przestrzeni międzykręgowych, przez co nie dochodzi do np. ucisku na nerw.

Trakcja kręgosłupa lędźwiowego – metodyka

1. Pozycja wyjściowa pacjenta – leżenie tyłem, kończyny górne zgięte w stawach barkowych. Dobrze też jest zadbać o stabilizację kończyn dolnych np. z pomocą osoby trzeciej lub przy użyciu pasa trakcyjnego.

2. Terapeuta staje za pacjentem. Pas trakcyjny układamy na wysokości przejścia piersiowo-lędźwiowego.

3. Pas trakcyjny owijamy dookoła swoich barków lub poniżej i kontrolujemy długość pasa (klamrę pasa umieszczamy w miejscu łatwo dostępnym dla terapeuty, aby swobodnie kontrolować jego długość).

4. Ręce terapeuty znajdują się pod pasem trakcyjnym, na wysokości umieszczonego pasa pod plecami pacjenta.

5. Pacjent wykonuje głęboki wdech. Wraz z wydechem pacjent w pełni rozluźnia się, a fizjoterapeuta w tym czasie rozciąga kręgosłupa.

WAŻNE!

Technika musi być bezbolesna dla pacjenta, każdy sygnał o dyskomforcie zgłaszany przez pacjenta podczas wykonywania trakcji świadczy o nieprawidłowym kierunku. Należy wtedy zmienić ułożenie pasa i kierunek rozciągania. Niekiedy dyskomfort może również świadczyć o przeciwwskazaniu do wykonywanej techniki.