Skręcenie stawu skokowego to dość pospolita kontuzja, której można nabawić się absolutnie wszędzie, od boiska do siatkówki po kabinę prysznicową.

Skręcenie stawu skokowego

Lato to czas, w którym do gabinetów fizjoterapii zaczyna trafiać sporo pacjentów w fazie ostrej po skręceniu tego stawu. Szczęśliwcy, którym udało się obejść np. bez złamania, krwiaka śródstawowego, czy martwicy tkanek miękkich okołostawowych muszą postawić na szali swoje szczęście jeszcze raz. Dzieje się tak, ponieważ nagminnie dochodzi do przyjęcia niewłaściwego protokołu leczniczego lub co gorsza gipsowanie skręconego stawu. Niestety często gipsowaniu ulega staw, który zupełnie tego nie wymaga. W świetle badań oraz nowoczesnej fizjoterapii protokoły lecznicze narzucające usztywnienie odchodzą do lamusa. Materiał, który dla Państwa przygotowaliśmy jest pokazaniem pięciu dni fizjoterapii (piątek oraz poniedziałek, wtorek, środa i czwartek) po inwersyjnym skręceniu stawu skokowego drugiego stopnia. Fizjoterapeuta w porozumieniu z pacjentem podjęli decyzję o zdjęciu opatrunku gipsowego, który zalecił lekarz.

Skręcenie stawu skokowego – fizjoterapia

Podczas terapii po skręceniu stawu skokowego metodą wiodącą była Medycyna Manualna, zastosowana przez fizjoterapeutę Pawła z Centrum Fizjoterapeuty w następujące dni: piątek, poniedziałek, wtorek, środę oraz czwartek. Dodatkowo w środę fizjoterapeuta dołączył kilka technik z FDM-u, co bardzo pozytywnie wpłynęło na fazę wykroku, aktywizując prostowniki stopy.

Należy podkreślić, że poniższy film pokazujący przebieg fizjoterapii po skręceniu stawu skokowego, nie należy do serii filmów ,,zrób to sam’’. Nie jest gotową receptą na leczenie w każdym przypadku i stopniu uszkodzenia. Pokazuje on jedynie najważniejsze techniki z pięciu dni fizjoterapii.

Na początku skupiono się na wyprowadzeniu tkanek z tzw. bloku traumatycznego – nawet 20-30 minut. Wykonano również technikę kierowanej adaptacji tkankowej oraz masaż odciągający przy pomocy miodu. Cały kręgosłup został poddany odpowiednim manipulacjom, aby przywrócić funkcje łańcuchów synkinetycznych porażonych podczas urazu. Na koniec dokładny globalny masaż trzewi, aby pobudzić tłocznię brzuszną oraz układ limfatyczny do pracy nad obrzękiem. W kolejnych dniach dołożono kilka mobilizacji np. więzozrostów i kości piętowej. Wykonano również kilkukrotnie kompersję przy pomocy elastycznych taśm połączoną z ruchem w stawie. Zazwyczaj po wizycie wykonywano kinesiotaping. Warto zwrócić uwagę na zdjęcie z poniedziałku. Tuż nad kostką boczną doskonale widać obrys miejsca gdzie kończyła się taśma kinesiotaping.

skręcenie stawu skokowego

Ostatnie ujęcia filmu pokazują propozycje ćwiczeń, które pacjent sam będzie wykonywał już w domu. Mają one na celu poprawę stabilności stawu i poprawę propriocepcji. Dodatkowo przedstawiono kilka form automasażu i głęboki masaż poprzeczny w celu poprawy utkania, elastyczności i wytrzymałości powięziowej zbliznowacenia powstającego w miejscach uszkodzenia tkanek.

Podsumowanie

Poniższe zdjęcie pokazuje efekt prawidłowo przeprowadzonej fizjoterapii po skręceniu stawu skokowego.

Fizjoterapia po skręceniu stawu skokowego porównanie