Rozcięgno podeszwowe rozpoczyna się głównie na guzowatości kości piętowej po czym biegnie do przodostopia oraz bocznej i przyśrodkowej przegrody międzymięśniowej. Biomechanicznie ta powięź działa jak cięciwa dla łuku utworzonego z kości stopy i bierze udział w systemie podłużnego, a także poprzecznego wiązania stopy. Zdecydowanie jest to jedno z bardziej przeciążanych miejsc w ciele, które musi dźwigać ogromną jego część.
W momencie obciążania stawu skokowego rozcięgno ulega ogromnym naprężeniom i o dziwo stosunkowo rzadko staje się symptomatyczne. Co ciekawe, nie ma jednoznacznych badań stwierdzających przyczynę powstania problemu. Teoretyczne elementy sprzyjające powstaniu schorzeń w tym miejscu okazują się czynnikami nasilającymi ból w obecnej już zmianie w konsystencji powięzi. Czynnikami sprzyjającymi powstaniu problemu w tym miejscu mogą być:
- nadmierna eksploatacja;
- patologie wysklepienia stopy;
- złe obuwie;
- komponenta krążeniowo-metaboliczna (cukrzyca).
Najbardziej prawdopodobna teoria mówi, że wrodzona charakterystyka powięzi lub też deficyty kontroli nerwowo-mięśniowej powodują podatność powięzi na uszkodzenia i brak zdolności do tolerowania prawidłowych warunków obciążenia. Problemy, które dotyczą powięzi podeszwy to:
- zmiany degeneracyjne kolagenu oraz samego przyczepu;
- ostroga piętowa i zapalenie rozcięgna z naciekiem zapalnym;
- naderwania i zerwania całkowite będące już efektem długotrwałego uprzewleklenia pozostałych problemów.
Jeśli jesteś dotknięty, którymś z tych schorzeń z pewnością zastanawiasz się ,,dlaczego ja?’’ Otóż jak już zostało wspomniane wcześniej nie ma jednoznacznych wniosków z badań nad powięzią podeszwy. Dlatego też czynników może być wiele. Najbardziej prawdopodobną przyczyną są wrodzone lub nabyte deficyty nerwowo-mieśniowe i wrodzone wady w strukturze kolagenu.
Rozcięgno podeszwowe – fizjoterapia
Zajmując się tymi schorzeniami w Centrum Fizjoterapeuty dbamy zatem o przywrócenie kontroli nerwowo-mięśniowej, polepszenie trofiki tkanek w przewlekłej fazie oraz poprawie pracy mięśni poprzez usunięcie zagęszczeń powięzi w obrębie całego podudzia.
Jako przedłużenie i wspomaganie terapii stosujemy taping w solidnym naprężeniu dla odciążenia rozcięgna zwłaszcza w pozycjach spoczynkowych oraz wykroku.
Warto wiedzieć, że takie schorzenie istnieje. Przyznam się szczerze, że pierwszy raz się z nim spotykam.
Bardzo ciekawy artykuł. Nawet człowiek nie zdaje sobie sprawy ile mięśni można sobie w ciele uszkodzić.